Czwartek, 27 sierpnia 2020
Pożegnanie w gronie przyjaciół

W środę 26 sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach pochowano Marię i Grzegorza Łatuszyńskich. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył ks. Jan Sochoń. Na grobem wspominali zmarłych prof. Bożena Zaremba z Uniwersytetu Warszawskiego, bliska przyjaciółka rodziny, oraz Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Małgorzata Karolina Piekarska, prezes Warszawskiego Oddziału SPP, a także Nikola Žurowac, ambasador Republiki Serbii w Warszawie, który mówił o zasługach Grzegorza Łatuszyńskiego w propagowaniu serbskiej poezji w Polsce. Jarosław Czuba, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odczytał list od wicepremiera i ministra prof. Piotra Glińskiego. Za obecność na podziękował Krzysztof Łatuszyński, syn Marii i Grzegorza, który odczytał jeden z wierszy swojego ojca.

Grzegorz Łatuszyński zmarł 27 lipca. Miał 87 lat. Był niewiarygodnie płodnym tłumaczem poezji południowosłowiańskiej, ale też poetą, prozaikiem, krytykiem, dziennikarzem i animatorem. Wraz z żoną Marią (zwaną Marylką) Siwkowską-Łatuszyńską w 1993 roku założył Oficynę Wydawniczą Agawa. Oboje zachorowali razem, Marylka zmarła 18 czerwca.

Grzegorz Łatuszyński, poeta, publicysta i wspaniały tłumacz,  opublikował wiele tomów przekładów z literatur serbskiej, chorwackiej i czarnogórskiej, które wydała Oficyna Wydawnicza Agawa. Jego największym dokonaniem były antologie poetyckie obejmujące utwory najwybitniejszych poetów serbskich, chorwackich i czarnogórskich, a także antologie polskiej poezji wydane w Serbii. Był autorem i tłumaczem 22 obszernych wyborów książkowych współczesnej poezji poetów z krajów byłej Jugosławii. Przełożył również ponad 20 książek prozatorskich z języków: czeskiego, słowackiego, serbskiego, chorwackiego i słoweńskiego.

W 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Grzegorza Łatuszyńskiego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2019 roku Aleksandar Vučić, prezydent Republiki Serbii, odznaczył go Złotym Medalem „za nadzwyczajne zasług w działalności publicznej i kulturalnej”. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 9 stycznia w Ambasadzie Serbii.

 

Podaj dalej
Autor: (pd), fot. PD