Piątek, 27 września 2024
Wybrano nowe władze organizacji

26 września w formule online odbyło się Walne Zgromadzenie International Publishers Association (Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców).

Zapowiedziano zmiany w kierownictwie organizacji. W wyniku wyborów od 1 stycznia stanowisko prezeski IPA obejmie pochodząca z Tbilisi Gvantsa Jobava (w tym roku kończy dwuletnią kadencję na stanowisku wiceprezesa). Funkcję tę przejmie od Karine Pansa z Sao Paulo. Z kolei Giovanni Hoepli z Włoch został mianowany wiceprezesem.

Gvantsa Jobava zapowiedziała, że “jako nowa szefowa IPA będę pytać naszych członków: Co jeszcze możemy zrobić, aby chronić naszych odważnych kolegów i autorów, których wolność jest ograniczona w wielu częściach świata i których życie jest w niebezpieczeństwie? Co jeszcze możemy zrobić, aby prawa autorskie były przestrzegane przez gigantów technologicznych i egzekwowane przez naszych ustawodawców? Nasze zobowiązania wobec społeczeństwa są ogromne. Z niecierpliwością czekam na współpracę ze wszystkimi członkami IPA, aby je wypełnić”.

Podczas spotkania przyjęto do organizacji nowych członków. Jak przekazano, od stycznia 2025 liczba członków wzrośnie do 105 reprezentujących 84 kraje.

Do IPA w charakterze pełnoprawnego członka przystąpiło Stowarzyszenie Wydawców z Gwatemali (Asociación Gremial de Editores de Guatemala, AGEG).

Członkostwo tymczasowe przyznano:

  • Polskiej Izbie Książki
  • Stowarzyszeniu Wydawców i Księgarzy Chorwackiej Izby Gospodarki (Association of Publishers and Booksellers of the Croatian Chamber of the Economy)
  • Stowarzyszeniu Przemysłu Wydawniczego z Dominikany (Asociación de Industrias Editoriales de la Republica Dominicana).

Status członka stowarzyszonego otrzymało stowarzyszenie wydawców akademickich z Ameryki Łacińskiej (Asociación de Editoriales Universitarias de América Latina y el Caribe).

Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców z siedzibą w Genewie w Szwajcarii jest największą na świecie organizacją zrzeszającą krajowe, regionalne i specjalistyczne stowarzyszenia wydawców.

Proces aplikacji do IPA został zainicjowany przez Sonię Dragę, a o złożeniu wniosku o członkostwo zdecydowało Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków PIK w maju 2023 roku.

“Członkowie Polskiej Izby Książki otrzymają szansę wzięcia udziału w licznych debatach i konferencjach dotyczących wyzwań, zagrożeń i szans rozpoznawanych na innych (pozaeuropejskich) rynkach książki. Dodatkowo otrzymamy dostęp do danych płynących z całego świata, informacji o rozwoju poszczególnych rynków oraz do wiedzy eksperckiej profesjonalistów działających na rzecz tej organizacji” – skomentowała Małgorzata Kanownik, dyrektor biura PIK.

Podaj dalej
Autor: ET