środa, 15 lipca 2020
Apel o wsparcie finansowe

Kancelaria Kapituły Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga zwróciła się do członków Bractwa z prośbą o wsparcie finansowe.

W rozesłanym komunikacie czytamy: „Z dużą satysfakcją odnotowaliśmy, że doceniacie Państwo ważność i przydatność naszego wydawnictwa, jakim stał się raport ‘Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce’. Koniec roku ubiegłego i początek bieżącego w ponad 20 letniej historii Bractwa były wyjątkowo trudne. Nasze stowarzyszenie musiało zrezygnować z kilku imprez (Koncert w Filharmonii czy Bal Słowa Polskiego), które jak zawsze były głównym źródłem naszego dochodu, pozwalającym na realizację zadań statutowych i pokrycie kosztów stałych związanych z prowadzeniem biura. Dodatkowo przeniesienie ósmej edycji raportu na kwiecień 2021 roku zgodnie z terminarzem targów drupa, również dotkliwie wpłynęło na nasze założenia budżetowe. Zdajemy sobie sprawę, że cała branża przezywa kryzys z powodu pandemii wywołanej koronawirusem. Naszym nadrzędnym celem jest przetrwać i kontynuować pracę nad raportem. W związku z tym prosimy o wsparcie finansowe, bowiem przychody związane z reklamą raportu odnotujemy dopiero w 2021roku”.

Członkowie Bractwa proszeni są o dokonanie przelewu „każdej kwoty” na konto PBGK: Bank Pekao nr 92 1240 6074 1111 0000 4998 8217 jako „darowizny na cele statutowe”. Apel podpisała Anna Rzeszotarska, dyrektor Biura PBKG

Istniejące oficjalnie od 1996 roku Polskie Bractwa Kawalerów Gutenberga stanowi integralną część Europejskiej Konfraterni Kawalerów Gutenberga, organizacji działającej w sześciu krajach. Idea powstania Bractwa narodziła się w Paryżu w 1978 roku, skąd została przeszczepiona do Niemiec, Włoch, Belgii, Szwajcarii i Polski. W 1994 roku dotarła do Polski, kiedy to insygnia Bractwa otrzymali pierwsi Polacy; Jacek Kuśmierczyk, który został Kanclerzem Polskiego Bractwa, i Piotr M. Mikosz, wicekanclerz.

Przygotowując szereg projektów, których adresatami są najmłodsi obywatele Polski, członkowie Bractwa starają się sprawić, by status materialny nie ograniczał procesu rozwoju edukacyjnego i kulturalnego polskich dzieci. Wśród beneficjentów akcji Bractwa, zawsze znajdują się uczniowie niepełnosprawni oraz wychowankowie Domów Dziecka i innych placówek wychowawczo-opiekuńczych. Corocznie gwarantowana jest pomoc dzieciom i szkołom, które ucierpiały wskutek klęsk żywiołowych. Organizowane są też przedstawienia dla młodzieży w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a dzięki stowarzyszeniu dzieci mogą obcować z piękną muzyka klasyczna w Warszawie na koncertach w Filharmonii Narodowej. Wspólnie z władzami stolicy Polski realizowany był projekt „Licealiada”, dzięki któremu młodzież warszawska poznaje historię swego miasta. Ilość książek przekazanych do bibliotek szkolnych zbliża się do miliona egzemplarzy. Ponadto Bractwo zajmuje się również digitalizacją zbiorów kultury polskiej, dzięki czemu dokonano odkryć naukowych na skalę międzynarodową. Regularnie organizowane są konferencje naukowe i sympozja branżowe, a w roku 2011 wspólnie z jedną z największych światowych firm audytorskich KPMG, wydany został pierwszy raport pod tytułem „Rynek poligraficzny w Polsce”. Druga edycja opracowania zostanie zaprezentowana na targach drupa 2012 w Dusseldorfie. Obecnie w przygotowaniu jest ósma edycja tego Raportu.

Działalność stowarzyszenia finansowana jest w oparciu o darowizny życzliwych ludzi i instytucji, wpływy z działalności gospodarczej oraz pieniądze uzyskiwane w ramach przedsięwzięć charytatywnych, takich jak tradycyjny Bal Słowa Polskiego.

Więcej informacji: Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, ul. Marywilska 34e, 03-228 Warszawa, tel.: 501 535 192, www.bractwogutenberga.pl

 

Podaj dalej
Autor: (fran)