Wtorek, 24 marca 2020

Klasyczne powieści i lektury w mistrzowskich, aktorskich interpretacjach, ale również najnowsze radiowe adaptacje książek polskich i zagranicznych autorów – to wszystko przygotowało Polskie Radia, które wspiera akcję #zostańwdomu i poszerza swoją ofertę kulturalną.

W Programie 1 Polskiego Radia można słuchać codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10:35 „Kapitana Nemo – władcę mórz”, czyli adaptację „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie znaleźli się: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak i Andrzej Szalawski.
26 marca minie 125 lat od druku w prasie pierwszego odcinka „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza – z tej okazji Jedynka emitować będzie od 30 marca codziennie o godz. 21:45 fragmenty powieści w interpretacji Adama Ferencego.

W radiowej Dwójce od 23 do 27 marca Tomasz Sapryk czyta – premierowo – „Żywopłoty” Marii Karpińskiej (godz. 11:00). Fragment tego obiecującego debiutu znajdziecie też w czytelni na naszej stronie. Z kolei od 30 marca do 10 kwietnia Program 2 Polskiego Radia przypomni „Na nieludzkiej ziemi” Józefa Czapskiego – jedno z najbardziej wstrząsających świadectw sowieckiego totalitaryzmu (emisja nawiązuje do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej). Czyta Adam Ferency, w którego interpretacji słuchać można również „Księcia nocy” Marka Nowakowskiego (do 3 kwietnia – codziennie o godz. 15:00).

Z kolei w stałym cyklu „Książka do słuchania” do 3 kwietnia trwa lektura „Boso, ale w ostrogach” Stanisława Grzesiuka w interpretacji Wiktora Zborowskiego. Potem, od 6 kwietnia, Dwójka przypomni „Mistrza i Małgorzatę” w mistrzowskim wykonaniu Marka Kondrata (na zdjęciu), który – po latach nieobecności w radiu – dla tej właśnie prozy zgodził się powrócić i w 2015 roku przeczytał 50 dwudziestominutowych odcinków historii Poncjusza Piłata, Wolanda, Mistrza oraz Małgorzaty.

23 marca radiowa Trójka rozpoczyna prezentację w odcinkach powieści dla młodzieży „Banda Michałka” Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja o godz. 13:45, a czytają Maria Seweryn i Maria Paszek.
Również od 23 marca w paśmie „Proza w Trójce” (godz. 20:50) można będzie wysłuchać „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w radiowej adaptacji z 2018 roku. Za wykonanie odpowiadają młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia, a w epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a reżyserię dźwięku powierzono Andrzejowi Brzosce.

Cały czas w Programie 3 Polskiego Radia można również słuchać „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10:30; czyta nie kto inny, jak Piotr Fronczewski) oraz powieści „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk (godz. 11:45; czytają aktorzy Teatru Narodowego – Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski).

Fot. Polskie Radio