Czwartek, 26 stycznia 2006
Opis z publikacji Łukasza Gołębiewskiego pt. "Rynek książki w Polsce. Edycja 2005"
Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. (PWM) 31 - 111 Kraków, ul. Krasińskiego 11a tel. (012) 422 70 44, fax (012) 422 01 74 http://www.pwm.com.pl, e-mail internet@pwn.com.pl W 2004 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne osiągnęło ogółem przychody w wysokości 9,54 mln zł (wzrost aż o 27 proc.). Z tego na książki i nuty przypadło 3,45 mln zł. Reszta przychodów również ma związek z działalnością edytorską – pochodzi głównie z wypożyczeń partytur i udostępniania praw autorskich do utworów, których właścicielem jest PWM. Żaden inny wydawca w Polsce nie korzysta w takim jak PWM stopniu ze swojego ogromnego archiwum. Zysk netto w 2004 roku wyniósł 550 tys. zł. Po dużej stracie netto w 2002 roku (związanej głównie z tworzonymi rezerwami, wynik na sprzedaży był dodatni) Polskie Wydawnictwo Muzyczne zakończyło 2003 rok zyskiem w wysokości 560 tys. zł. W roku 2004 PWM wydało 92 tytuły, w tym 37 pierwszych wydań. Rok wcześniej PWM wydało 92 tytuły, w tym 42 nowości. PWM to największa w Polsce oficyna specjalizująca się w publikacjach muzycznych, przede wszystkim w wydaniach nut (stanowią one ponad 90 proc. oferty tytułowej). W katalogu firma ma prawie 1 800 własnych tytułów oraz 800 wydań importowanych. Pod koniec 1998 roku w PWM rozpoczął się proces prywatyzacji. W marcu następnego roku minister skarbu podpisał akt komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego, a od maja 1999 Polskie Wydawnictwo Muzyczne działa jako spółka akcyjna będąca własnością skarbu państwa. W 2001 szef resortu rozpisał przetarg dla inwestorów zainteresowanych zakupem akcji PWM. Uczestnictwo w prywatyzacji jeszcze w 2000 roku deklarowało 8 firm – wszystkie zagraniczne. Wśród potencjalnych inwestorów wymieniano tak znaczące wydawnictwa jak: Warner Music, Chester czy Schott. Ostatecznie do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęły tylko dwie oferty – żadna z nich nie była złożona przez inwestora branżowego. Być może tych potencjalnych zniechęciła wysoka wstępna wycena firmy. Minister unieważnił przetarg i nie wiadomo, jakie będą dalsze plany MSP. Nie czekając na prywatyzację, zarząd PWM przyjął strategię dla firmy na lata 2004 - 2006. Czytamy w niej m.in.: W latach 2004 - 2006 jednym z założeń jest wyłonienie grupy najlepszych współpracowników. Spośród kompozytorów muzyki współczesnej dokonywana będzie selekcja – na grupy od najbardziej dochodowej po przynoszącą straty. PWM będzie zwiększać nakłady na grupę kompozytorów rokujących zwiększone wpływy z tytułu eksploatacji twórczości. Z tymi kompozytorami …
Wyświetlono 25% materiału - 368 słów. Całość materiału zawiera 1475 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się