Piątek, 13 stycznia 2023

W tygodniowym zestawieniu bestsellerów „Der Spiegel” na miejscu 16. w kategorii non fiction znalazł się przekład książki Karoliny Kuszyk „Poniemieckie”.

Reportaż „In den Häuser der Anderen” wydany został w Niemczech w 2022 roku nakładem Ch. Links w twardej oprawie w przekładzie Bernharda Hartmanna.

Jak czytamy w opisie niemieckiego wydawcy, urodzona w Polsce autorka podejmuje pytanie, co stało się ze spuścizną po niemieckich mieszkańcach, którzy zostali przymusowo przesiedleni ze wschodniej Polski po 1945 roku.

Publikacja otrzymała znakomite recenzje w niemieckiej prasie.

“Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” rekomenduje książkę jako “absolutnie wartą przeczytania”.

Recenzent Klaus Hillenbrand w “Die Tageszeitung” wskazuje, że autorka, która pochodzi z Legnicy, opowiada o terenach byłej NRD, a po 1945 r. zachodniej Polski, takich jak Prusy Wschodnie, Śląsk czy Pomorze oraz o imigrantach ze wschodu Polski, o których według Hillenbranda niewiele napisano. “Cudownie anegdotyczna” książka do śmiechu i płaczu, podsumowuje.

W recenzji dla “Süddeutsche Zeitung” historyk Daniel Siemens jest pod wielkim wrażeniem książki Karoliny Kuszyk. “Polska autorka w sprytny i wyważony sposób opowiada, jak Polacy, którzy zostali wypędzeni z zachodniej Ukrainy, musieli osiedlić się na byłych ziemiach niemieckich po II wojnie światowej. (…) Kuszyk opowiada to wszystko eseistycznie w mieszance osobistego reportażu, badań środowiska i historycznych poszukiwań śladów”.

Przeczytaj także: Przezroczysta poniemieckość – rozmowa z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie” w Magazynie Literackim KSIĄŻKI 2/2020

Karolina Kuszyk (ur. 1977) – germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Kwartalniku Literackim Wyspa”, „Notesie Wydawniczym”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. Współpracowała z łódzkim festiwalem Puls Literatury, Internationales Poesiefestival Berlin oraz NGO Netzwerk für Osteuropa-Berichterstattung. Regularnie współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie. Stypendystka DAAD i laureatka berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku.

Autor: ET