Poniedziałek, 15 marca 2021
Wiosenne premiery Wydawnictwa Szara Godzina

Szara Godzina jest rodzinnym wydawnictwem z niemal 10-letnią tradycją, które publikuje książki polskich autorów, także debiutantów. Specjalizuje się w literaturze obyczajowej i obyczajowo-historycznej, ale ma w portfolio również tytuły sensacyjne i thrillery. Czytelnikami książek Szarej Godziny są przede wszystkim kobiety.

„ZOŚKA. PRZEPUSTKA DO SZCZĘŚCIA” – powrót do lat 60.

„Zośka. Dopóki biło serce” i Zośka. Przepustka do szczęścia” pióra Anny Stryjewskiej to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami dwutomowa powieść o dziewczynie z niewielkiej polskiej wsi, która wbrew wszystkiemu i wszystkim podążyła za swoimi marzeniami.

Autorka pięknie opowiada o przeobrażaniu się bohaterki z zahukanej dziewczyny w świadomą siebie kobietę. Równocześnie jednak z dbałością o szczegóły kreśli codzienne życie w komunistycznej Polsce Gomułki i pierwszych lat rządów Gierka, kiedy dziewczyny nosiły mini, w radiu grano big bit, na ulice wyjechał pierwszy fiat 125p, a studenci protestowali na ulicach miast. Przenosi do świata, który przeminął.

„MISTYFIKATOR” – w tle Lwów i Berlin początku XX wieku
„Mistyfikator”, który ukazał się nakładem Szarej Godziny w lutym tego roku, jest opowieścią o inności, odrzuceniu i samotności oraz dążeniu za wszelką cenę do lepszego życia. Opowieścią o talencie, który stanowi uśmiech losu i przekleństwo, a także o namiętności, która tworzy i niszczy. A także barwnym obrazem Lwowa i Berlina początku XX stulecia.

Tytułowym bohaterem powieści Joanny Parasiewicz jest Wiktor Fogiel. Syn wariata, który uważał, że potrafi latać. Albinos, a więc odmieniec. Przypadkowo spotkany słynny charakteryzator Miejskiego Teatru we Lwowie, odkrywa w nim talent do przeobrażania twarzy. Wiktor Fogel z pasją zgłębia tajniki kamuflażu, która jest dla niego przepustką do lepszego życia, a jednocześnie uczy się od mistrza sztuki przetrwania. Chce jednak czegoś więcej niż tylko maskowania defektów urody i upływu czasu. Chce czas zatrzymać…

W poszukiwaniu szczęścia, spełnienia i prawdziwej miłości Wiktor Fogiel opuszcza spalający się w ogniu narodowych ambicji Lwów lat 20. Dociera do Berlina, miasta rozpusty i dekadencji, domów uciech i kabaretów. Wiktor Fogiel nie jest już śmierdzącym zgniłą rybą sierotą z lwowskich podwórek. Otacza go sława geniusza charakteryzacji i alchemika, który wynalazł eliksir młodej skóry. Dokąd zaprowadzą go podziw, pieniądze i namiętność?

 

„ŚLADY” – powieść obyczajowo-sensacyjna
W dwutomowej powieści Katarzyny Kieleckiej – „Ślady. Psim tropem” i „Ślady. Rudy warkocz” – powracają bohaterowie jej bestsellerowych książek „Sedno życia” i „Piętna dzieciństwa”… w sensacyjnej odsłonie.

Edycie i Jędrkowi nareszcie wszystko się układa. Pochłonięci miłością, opieką nad dziewięcioletnim Grzesiem oraz psem Kufą nie dostrzegają, że rodzinne szczęście wisi na włosku. Edyta niepokoi się o swoje zdrowie oraz odkrywa, że mąż ją okłamuje. Nieoczekiwanie pod ich domem pojawia się była żona Jędrka. Ponadto dwaj podejrzani mężczyźni obserwują każdy krok Blińskich. Kiedy podczas spaceru znika Kufa, a po niej Grześ, wydarzenia nabierają tempa. Czy powróciły demony przeszłości?

„Ślady. Psim tropem”  i „Ślady. Rudy warkocz” – to połączenie powieści obyczajowej i trzymającego w napięciu thrillera. Można znaleźć tu skrywane latami tajemnice, niewyjaśnione sprawy, zaskakujące zwroty akcji oraz przyjaźń i miłość – w każdej ich odsłonie. Nie brakuje wzruszeń, refleksji i dreszczu grozy.  A wszystko to doprawione ciętym językiem i sporą dawką poczucia humoru.

KIECKA I KRYNOLINA – opowieść  o zaskakującej zamianie miejsc

„Kiecka i krynolina” to nowa, dowcipna i przewrotna, z nutą nostalgii i odrobiną refleksji powieść autorki „Gruzowiska” Aleksandry Katarzyny Maludy.

Zośce zawalił się świat. Jej ukochany Konstanty, wbrew małżeńskiej przysiędze, uległ urokom korporacyjnej koleżanki o figurze Afrodyty. Świat zawalił się również Zofii, której mąż Kazimierz oddał serce francuskiej guwernantce. Siedzą teraz obie przed tym samym lustrem, ronią łzy i między jednym chlipnięciem a drugim skarżą się na wiarołomców, nie bacząc, że dzieli je… 150 lat.

Sprawy się komplikują, gdy nieznana siła – czy to koniaczek, czy czarna dziura – przenosi Zośkę z nowoczesnego apartamentowca w Warszawie do dworku w Luto­mierzycach, w czasy powstania styczniowego. Zofia zaś odbywa podróż do 2019 roku i zamiana zdobnej krynoliny na skąpą kieckę okazuje się dla niej najmniejszym problemem… Co z tego wyniknie? Czy łaskawy los pozwoli Zośce i Zofii powrócić na ich miejsca w czasie i przestrzeni, nie powodując genealogicznych komplikacji?

Wydawnictwo Szara Godzina
www.szaragodzina.pl

Podaj dalej
Autor: Szara Godzina