
13 lutego podczas konferencji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłoszono powołanie zespołu ds. pola literackiego.
W skład zespołu weszli: Agata Diduszko-Zyglewska – przewodnicząca (MKiDN), Edyta Wiśniewska – sekretarz (MKiDN), Grzegorz Jankowicz (Instytut Książki), Magdalena Hajduk-Dębowska (Polska Izba Książki), Jacek Dehnel (Unia Literacka), Rafał Lisowski (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury), Jerzy Woźniakiewicz (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich) i Łukasz Zych (Stowarzyszenie Księgarzy Polskich).
Jak przekazała ministra kultury Hanna Wróblewska, do zadań zespołu należeć będzie praca nad systemowymi rozwiązaniami w obszarze literatury, analizowanie zagadnień i problemów z uwzględnieniem twórców i podmiotów instytucjonalnych oraz realizacja zadań w obszarze pola literackiego.
– Ten zespół to jest realizacja postulatów WspółKongresu Kultury, gdzie przewodniczyłam zespołowi programowemu. Podczas kongresu środowisko związane z czytelnictwem, z piśmiennictwem przekazało bardzo dużo konkretnych postulatów, w tym reformę systemu wypożyczeń, walkę z piractwem i z nielegalnym udostępnianiem książek. Ustalenie wszystkich rekomendacji z pola rynku książki ma dać spójny obraz, który pozwoliłby dokonać różnego rodzaju regulacji, które by sprawiły, że wreszcie i tłumacze, i pisarze, i bibliotekarze, i księgarze będą objęci przez państwo systemową opieką. Zgłaszano także, że są różnego rodzaju programy wsparcia, natomiast nie ma całościowego spojrzenia na relacje pomiędzy poszczególnymi graczami. Ten zespół pochyli się nad tymi wszystkimi kwestiami. I właśnie dlatego, że są w nim przedstawiciele różnych środowisk, to – mam nadzieję – będziemy przede wszystkim patrzeć na te rzeczy, które są sprzecznościami i że uda się nam dojść do konsensusu – powiedziała Bibliotece Analiz Agata Diduszko-Zyglewska. Cała rozmowa w najbliższym wydaniu dwutygodnika „Biblioteki Analiz”.