środa, 21 kwietnia 2021
Małgorzata Karolina Piekarska przypomina swego stryjecznego dziadka

Nakładem wydawnictwa Nautica ukazało się wznowienie dokumentalnej książki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej zatytułowanej „Dziewiętnastoletni marynarz”. Po raz pierwszy publikacja ukazała się w 2005 roku nakładem gdańskiego wydawnictwa Finna. Zawiera przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924), stryjecznego dziadka autorki, ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie.

W 2020 roku „Dziewiętnastoletni marynarz” został przeniesiony do sieci w postaci projektu filmowego, realizowanego w ramach trzymiesięcznego stypendium „Kultura w sieci”, jaki otrzymał aktor Zacharjasz Muszyński, mąż Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Oboje opracowali scenariusz i reżyserowali film. Wizualnie w rolę Zbyszka wcielił się Zachariasz Muszyński. Ze względu na fakt, że aktor obdarzony jest głębokim bas-barytonem, który stanowczo nie pasuje do dziewiętnastolatka, głosu Zbyszkowi użyczył jego cioteczno-stryjeczny prawnuk – Maciej Szymczak, syn Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Filmy współczesne kręcono używając iPhone 11pro, a montowano w programie DaVinci Resolve, czym zajęła się Małgorzata Karolina Piekarska.

Fotografie bohatera i jego rodziny oraz dokumenty i niektóre pocztówki pochodzą z prywatnych zbiorów Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Zdjęcia ze Szkoły Morskiej w Tczewie pochodzą ze zbiorów Polona.pl, podobnie jak niektóre pocztówki. W kilku filmach wykorzystano fragmenty filmu z 1926 roku zatytułowanego „Zew morza” w reżyserii Henryka Szaro. To jedyny film, w którym „zagrał” statek szkolny „Lwów”, a na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu (FINA).

Wydawnictwo Nautica samo się do mnie zgłosiło po tym, jak zrobiłam z mężem filmowe wydanie książki dostępne w internecie. Dochodziło do mnie wiele głosów, że zrobiło to duże wrażenie

– powiedziała autorka książki Bibliotece Analiz po ukazaniu się nowego drukowanego wydania „Dziewiętnastoletniego marynarza”.

Adam Wilmański, który wszedł do historii polskiej książki jako założyciel i wieloletni współwłaściciel wydawnictwa W.A.B., a teraz kieruje wydawnictwem Nautica, napisał w liście przesłanym do Biblioteki Analiz, że „ta rodzinna historia spisana w listach młodego Zbyszka Piekarskiego przykuwa uwagę, wzrusza, a dzięki zmysłowi obserwacyjnemu autora listów dostarcza również sporej dawki wiedzy o Polsce lat dwudziestych ubiegłego wieku”.

Podaj dalej
Autor: (fran)