Czwartek, 7 grudnia 2023
Piętnastu wydawców powołało nową organizację branżową

W poniedziałek 4 grudnia odbyło się spotkanie założycielskie Porozumienia Wydawców Książek – Związku Pracodawców.

Członkami założycielami Porozumienia są wydawnictwa: Copernicus Center Press, Dom Wydawniczy Rebis, Helion, Wydawnictwo JK, Media Rodzina, Muza, Prószyński Media, Publicat, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Nasza Księgarnia oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo Tadeusz Zysk, Aldona Zysk.

Na spotkaniu powołano organy statutowe Związku: Radę Wydawców oraz czteroosobowy Zarząd w składzie: Kamil Drążkiewicz, Sebastian Kuffel, Anna Rogala i Adam Zysk. W skład Rady wchodzą przedstawiciele wszystkich piętnastu wydawnictw założycielskich, a na przewodniczącego Rady Wydawców został wybrany Maciej Makowski.

Jak czytamy w Statucie, celem Związku jest ochrona praw i reprezentowanie interesów wydawców, działalność w zakresie rozwoju rynku pracy i przeciwdziałania bezrobociu, jednoczenie wydawców książek wokół działań zmierzających do rozwoju rynku książki w Polsce oraz wspieranie czytelnictwa. Związek ma również za cel opiniowanie projektów ustaw, kształtowanie zasad etyki w biznesie i doskonalenie norm rzetelnego postępowania w działalności na polskim rynku książki, przy jednoczesnym współdziałaniu z innymi organizacjami wydawców książek oraz organizacjami biznesu w kraju i zagranicą.

Związek, po rejestracji w sądzie, będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.

– Wydawcy postanowili powołać do życia Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Powstała duża organizacja wydawców w formule Związku Pracodawców, to nowa jakość na polskim rynku książki! Jesteśmy w trakcie składania dokumentów do jego rejestracji – przekazał Bibliotece Analiz Maciej Makowski.

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. Istock