Czwartek, 18 listopada 2021

17 listopada ogłoszono pierwszych laureatów ustanowionej w tym roku Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego dla publikacji reporterskich i historycznych.

W kategorii „Reportaż historyczny” nagrodę otrzymał Filip Gańczak za książkę „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” (Czarne).

Nagrodą specjalną dla korespondentów wojennych uhonorowana została Christina Lamb za „Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women” (William Collins, London 2020). Autorka opisała masowe gwałty, brutalna przemoc, handel ludźmi – zbrodnie, na które w toku działań wojennych narażone są kobiety. Książka oparta jest na osobistych świadectwach ofiar konfliktów zbrojnych, które miały miejsce w XX i XXI wieku, m.in. w Bangladeszu, Bośni i Hercegowinie, Demokratycznej Republice Konga i Syrii.

Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego została ustanowiona w 2021 roku przez Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu i w porozumieniu z rodziną Witolda Pileckiego. Jest przyznawana autorom najlepszych książek historycznych i reporterskich na temat historii Polski w XX wieku, a także reporterom wojennym, którzy przekazują relacje z miejsc, w których godność człowieka jest szczególnie zagrożona.

W skład międzynarodowej kapituły, przyznającej nagrody, weszli uznani naukowcy: prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, prof. Marek Cichocki, dr Piotr Cywiński (przewodniczący), Jack Fairweather, prof. Patrycja Grzebyk, prof. Marek Kornat, dr Wojciech Stanisławski i prof. Claudia Weber, jak również Krzysztof Kosior – przedstawiciel rodziny Patrona Nagrody, prawnuk Witolda Pileckiego.

„Z wielką radością przyjąłem informację o powołaniu do życia Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Wspaniałą okazją ku temu jest rok 2021, w którym przypada 120. rocznica urodzin jej patrona (…) Jestem przekonany, że ta Nagroda stanie się wkrótce znakiem jakości najlepszego pisarstwa historycznego i reporterskiego w Polsce i na świecie” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do uczestników gali Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. List odczytała wiceminister prof. IH PAN Magdalena Gawin podczas uroczystości, która odbyła się w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Danuta Matloch