Wtorek, 20 kwietnia 2021
Rusza plebiscyt „Fest Księgarnia”

23 kwietnia ruszy plebiscyt „Fest Księgarnia”, którego laureatów wybiorą czytelnicy.

W Poznaniu działa ponad 30 lokalnych księgarń niezależnych. Są to księgarnie indywidualne, stacjonarne lub antykwariaty księgarskie, zarówno specjalistyczne, jak i ogólnoasortymentowe. Są to przeważnie małe podmioty, często prowadzone przez rodziny czy grupy przyjaciół. One również dotkliwie odczuły skutki pandemii i spowodowanych przez nią kolejnych lockdownów oraz obostrzeń.

Plebiscyt „Fest Księgarnia”, organizowany z inicjatywy przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta Grzegorza Jury, jest jednym z działań wspierających kulturę w Poznaniu. Jego zadaniem – oprócz nagrodzenia najlepszych księgarń – ma być również promocja tych wyjątkowych miejsc i zwrócenie uwagi poznaniaków na ich ogromną rolę. Uczestnicy plebiscytu, którzy oddadzą głos na swoją ulubioną księgarnię, będą mogli jej w ten sposób realnie pomóc. Ponadto czytelnicy będą mogli sformułować swoje opinie na temat ulubionych księgarń. Najlepsze spośród nich nagrodzone zostaną voucherami na zakupy w księgarni, której dotyczyć będzie opinia.

Głosowaniu poddane zostaną księgarnie autorskie, które są wymienione w specjalnym wykazie prowadzonym przez Polską Izbę Książki. Trzynaście niezależnych księgarń z najwyższą liczbą głosów w plebiscycie otrzyma tytuł „Fest Księgarnia” oraz nagrody pieniężne. Pula nagród wynosi 64 tys. zł, przy czym zwycięzca otrzyma 10 tys. zł.

Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej na stronie internetowej festksiegarnia.poznan.pl. Plebiscyt potrwa dwa miesiące, a ogłoszenie wyników nastąpi do końca czerwca.  

 

Patronat honorowy:

Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania – Grzegorz Jura

Patronat:

Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

regulamin konkursu: tutaj do pobrania

Podaj dalej