Piątek, 3 marca 2023
Zaproszenie do Biblioteki Raczyńskich

Minął rok od wybuchu wojny w Ukrainie. W Bibliotece Raczyńskich zaplanowano trzy dni spotkań poświęcone zmianom, jakie zaszły w poznańskiej i polskiej kulturze, odbędą się też rozmowy o działaniach instytucji, artystów i animatorów, które otwarły się na ukraińskich twórców i publiczność.

W programie wydarzenia panele dyskusyjne, warsztaty dla bibliotekarzy i młodzieży, koncerty, spotkanie z pisarką Oksaną Zabużko oraz, jako wydarzenie towarzyszące, dwujęzyczne czytanie dla dzieci i zwiedzanie wystawy Malczewskiego.

Inicjatywa jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

Początek w sobotę o godz. 12 w Bibliotece dla dzieci – „Bal u lamorożca” Agaty Romaniuk. Aktorzy asz.teatru przeczytają fragmenty książki, która powstała z myślą o ukraińskich i polskich dzieciach, mierzących się z sytuacją wojny.

W poniedziałek w ramach cyklu Biblioteka dostępna odbędzie się spotkanie z Agatę Romaniuk, autorką „Balu u lamorożca”, ale także powieści i reportaży w tym „Z miłości? To współczuję. Opowieści o Omanu” – jednej z najchętniej wypożyczanych w 2020 roku w bibliotece książek niebeletrystycznych. O fikcji literackiej, reportażu i książkach dla dzieci, o formach i odbiorach z autorką porozmawia Magda Sobczak. Spotkanie będzie tłumaczone na PJM oraz transmitowane na bibliotecznym Facebooku.

Od wtorku, 7 marca, rozpocznie się cykl wydarzeń Poznańska kultura dla Ukrainy.

Na początek dwa panele.

O godz. 10 panel “Ludzie książki w obliczu wojny”.

W rozmowie na temat działań bibliotekarzy, wydawców i innych ludzi książki wezmą udział Larysa Luhova, dyrektorka Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci; Małgorzata Grupińska-Bis, dyrektorka Biblioteki Wojewódzkiej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu; Monika Długa, dyrektorka wydawnicza Wydawnictwa Poznańskiego; Agata Romaniuk, pisarka, autorka m.in. „Balu u lamorożca. Polsko-ukraińskich bajek o przyjaźni”. Rozmowę prowadzi Katarzyna Kamińska dyrektorka Biblioteki Raczyńskich. Panel będzie tłumaczony na język ukraiński i transmitowany na bibliotecznym FB.

O godz. 12.00 panel “Poznańska kultura rok po wybuchu wojny”.

O kulturze otwierającej się na działania ukraińskich artystów i poszerzeniu oferty dla ukraińskiej publiczności opowiedzą Zofia Starikiewicz, zastępca dyrektora Centrum Kultury Zamek; Andrzej Hamerski, zastępca dyrektora Teatru Muzycznego; Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu; Ryszard Kupidura ze stowarzyszenia Ukraińska Wiosna; Przemek Prasnowski z Baraku Kultury; Daga Gregorowicz z zespołu Dagadana. Rozmowę poprowadzi Marcin Kostaszuk zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznań. Panel będzie tłumaczony na język ukraiński i transmitowany na bibliotecznym FB.

Na koniec pierwszego dnia spotkanie z jedną z najpopularniejszych współczesnych ukraińskich pisarek Oksaną Zabużko. Zabużko jest autorką ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatką wielu nagród krajowych i zagranicznych. W Polsce ukazały się m.in. powieść „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” (2003) i „Muzeum porzuconych sekretów”, zbiór opowiadań „Siostro, siostro”, wywiad rzeka „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską” (2013), zbiór esejów „Planeta Piołun”. Rozmowę poprowadzi Ryszard Kupidura.

Dwa kolejne dni to spotkania z muzyką.

“Kołomyja” – tytuł koncertu nawiązuje do żywiołowego tańca, ale także ukraińskiej pieśni lirycznej. W programie pojawią się polskie, ukraińskie, jak i bałkańskie melodie, stanowiące podróż do korzeni słowiańsko-bałkańskiej muzyki ludowej. „Kołomyja” to wspólny projekt Oksany Hamerskiej oraz pianisty i aranżera Jacka Skowrońskiego. Na scenie wystąpią też Michał Gajda – akordeon, Marcin Chenczke – kontrabas, Andrzej Mazurek – perkusja. Zapraszamy 8 marca o godz. 18 do sali 1 w historycznym gmachu.

Z kolei 9 marca o godz. 18 w Filii Sztuki zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina, a także pieśni kompozytorów ukraińskich m.in. Konstantyna Dankewycza i twórcy ukraińskiej opery narodowej Mikoły Łysenki. W polskich pieśniach kompozytorzy sięgali m.in. po poezję Mickiewicza i Kraszewskiego, w ukraińskich po wiersze Szewczenki. Wystąpią soliści Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki: Galina Kuklina, Jaromir Trafankowski oraz Iryna Ushanova-Rudko, która zaśpiewa w ramach programu wsparcia dla artystów z Ukrainy: Opera helps U. Akompaniować będzie Olena Skrok.

Szczegóły wydarzeń (także w języku ukraińskim) https://tiny.pl/wnvzd

Podaj dalej
Autor: ET