Poniedziałek, 20 marca 2000
Wydawnictwo "Książka i Wiedza" działa jako Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa od 1991 roku. Wówczas została wydzielona z RSW na mocy ustawy o jej likwidacji. Zawarty z wierzycielami układ z roku 1993 pozwolił na przetrwanie, a wszystkie zobowiązania układowe zostały spłacone. Tradycje wydawnictwa siegają początków II Rzeczypospolitej i zawsze związane były z lewicą polityczną. W 1918 roku powstała PPS-owska "Wiedza", głównie wydająca czasopisma, z których najważniejszym był "Robotnik". Wydawano też literaturę polityczną i w mniejszym stopniu naukową. "Książka" została utworzona przez PPR w 1945 roku i kontynuowała tradycje przedwojennych legalnych wydawnictw komunistycznych. Po połączeniu obu partii i utworzeniu PZPR nastapiło również połączenie obu partyjnych wydawnictw. Stało się to 15 grudnia 1948 roku i dzień ten uznawany jest za datę utworzenia "Książki i Wiedzy". W roku 1998 obchodzono w Klubie Księgarza jubileusz 50-lecia wydawnictwa. Do 1990 roku "Książka i Wiedza" stanowiła propagandową przybudówkę partii, a jej szefowie mieli wysoką pozycję w partyjnej hierarchii. Wykorzystywali ją wielokrotnie w sporach z cenzurą, aby przeprowadzić własne koncepcje wydawnicze. Oprócz obowiązkowego drukowania dzieł klasyków marksizmu czy zbiorów tekstów przywódców partii obozu komunistycznego, w dorobku "Książki i Wiedzy" jest praktycznie pełny zbiór klasyki polskiej i rosyjskiej, a także wybrane tytuły z klasyki światowej. Po roku 1956 "Książka i Wiedza" miała zasługi we wprowadzeniu współczesnej literatury amerykańskiej …
Wyświetlono 25% materiału - 207 słów. Całość materiału zawiera 828 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się