Piątek, 8 października 2021

W sobotę 9 października przypada setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Z tej okazji Wydawnictwo Warstwy działające w ramach Wrocławskiego Domu Literatury przygotowało cykl publikacji poświęconych Tadeuszowi Różewiczowi. Pierwszą z nich jest album „Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem” prezentujący unikatowe zdjęcia autorstwa Adama Hawałeja.

„Ponieważ obchodzimy stulecie urodzin Różewicza, często sięgam do zdjęć, które miałem możliwość mu zrobić. Przy tej okazji odkrywam również siebie jako fotografa. Myślę, że przy »Kartotece rozrzuconej«, mimo trudnych warunków technicznych, niewiele mi umknęło. Fotograf żyje chwilą. To, co udaje mu się pochwycić w locie, jest niepowtarzalne i szybko zaciera się w pamięci. Przyjemnie jest myśleć, że dzięki zdjęciom, zrobionym podczas prób »Kartoteki rozrzuconej«, tamte chwile nadal żyją, choć dziś są już częścią historii: mojej z Różewiczem, ale także teatru i literatury” – mówi w otwierającej książkę rozmowie z Jolantą Kowalską Adam Hawałej.

W poniedziałek 11 października o 19 w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędzie się wernisaż kameralnej wystawy fotograficznej Adama Hawałeja oraz spotkanie z autorem zdjęć i jednocześnie wieloletnim przyjacielem Różewicza. Rozmowę wokół albumu „Kartoteka rozrzucona. Fotograficzna podróż z Różewiczem” poprowadzi wrocławska dziennikarka i pisarka Violetta Nowakowska.

W spotkaniu będzie wziąć udział na żywo, jednak z uwagi na obostrzenia pandemiczne został wprowadzony limit miejsc. By mieć pewność udziału warto dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsca, pisząc na adres: sekretariat@literatura.wroclaw.pl. W temacie maila należy wpisać „Kartoteka”.

Premiera będzie także transmitowana online, a obejrzymy ją m.in. na facebookowych stronach Warstw, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO czy Prozy.

Adam Hawałej jest fotografem od 1966 roku, kiedy to rozpoczął pracę u Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. W 1972 r. został fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej. Po jej likwidacji związał się z Polską Agencją Prasową, gdzie pracował do 2012 r. Zajmował się głównie fotografią prasową w regionie Dolnego Śląska, ale dokumentował także wydarzenia w kraju i poza jego granicami. Przez wiele lat fotografował realizacje teatralne Henryka Tomaszewskiego, Jerzego Grotowskiego, Jerzego Grzegorzewskiego i Tadeusza Różewicza. Jest m.in. autorem albumu z fotografiami teatralnymi „Teatr Polski gra” (1996), a także publikacji dotyczącej problematyki osób niepełnosprawnych „Wrocław bez barier” (2006). W 2011 roku opublikował wybór unikatowych fotografii „Różewicz”, a w 2016 książkę „Śmietnik” (również Wydawnictwo Warstwy) z serią zdjęć dokumentujących happening z 1989 roku.

 

 

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Wrocławski Dom Literatury