Wczoraj 12 listopada odbyło się spotkanie z Rafałem Bielskim z okazji premiery albumu pt. „Było takie miasto… Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego. Tom 2: 1905–1918” (Skarpa Warszawska).
W Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy zgromadzili się varsavianiści, miłośnicy Warszawy i mieszkańcy stolicy. Spotkanie poprowadziła Miłka Skalska, która na początku przypomniała, jak zaczęła się pasja Rafała Bielskiego, właściciela jednej z największych kolekcji warszawskich zdjęć, pocztówek i planów miasta. Wszystko zaczęło się, gdy jako młody chłopiec otrzymał od ojca pierwszą kartę pocztową z Placem świętego Aleksandra, co zapoczątkowało jego fascynację odkrywaniem miejsc i historii Warszawy, której już nie ma. Ta pocztówka znalazła się na okładce pierwszego tomu albumu, podczas gdy na okładce drugiego tomu widnieje Cerkiew Aleksandra Newskiego, która niegdyś dominowała w centralnym punkcie miasta i była symbolem carskiego uciemiężenia.
Drugi tom albumu obejmuje materiały z okresu od rewolucji 1905 roku i masowych protestów, przez uruchomienie pierwszych tramwajów elektrycznych w 1908 roku, aż po wybuch pierwszej wojny światowej i wjazd Legionów Polskich do Warszawy. Rafał Bielski postanowił, aby o Warszawie początku XX wieku wypowiedzieli się ludzie, którzy wtedy żyli i zajmowali się dziejami miasta, dlatego do opisu poszczególnych ulic, parków czy pomników użył cytatów z ówczesnych przewodników. Dzięki temu zabiegowi album zyskał charakter ekskluzywnego przewodnika. Zawiera również reprodukcję planu Warszawy z 1909 roku, wykonanego w technice litografii w słynnym zakładzie F. Kasprzykiewicza. Drugi tom albumu składa się z 400 fotografii wybranych z kolekcji liczącej 25 000 obiektów.
Na pytanie o plany dotyczące kolejnych tomów, Rafał Bielski zdradził, że trzeci tom będzie dotyczyć dwudziestolecia międzywojennego i będzie składał się z trzech rozdziałów, obejmujących również czasy okupacji i Powstania Warszawskiego. Podkreślił, że nawet podczas wojny produkowano karty pocztowe, które nie zawsze miały propagandowy charakter, zwłaszcza te wydawane na Zachodzie. W swojej kolekcji posiada również unikalne zdjęcia z Powstania Warszawskiego, opaski powstańców oraz korespondencję poczty harcerskiej. Album jest dwujęzyczny, co ma umożliwić zapoznanie się z historią Warszawy także osobom spoza stolicy. Czwarty tom ma pokazać trud odbudowy miasta oraz trud budowy wizji profesora Zachwatowicza.
Rafał Bielski jest prawnikiem, kolekcjonerem warszawskich zdjęć, pocztówek i planów, autorem wielokrotnie wznawianego albumu „Było takie miasto. Warszawa na starej karcie pocztowej” oraz współautorem albumu „Utracone miasto. Warszawa wczoraj i dziś”. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz miłośnikiem powieści historycznych, literatury sensacyjnej i kryminalnej.