Piątek, 1 grudnia 2023
Branko Roglić: Postanowiłem zostawić ślad swojego życia

„Wczoraj myślałem o dzisiaj, a dzisiaj myślę o jutrze” – pisze w swojej autobiografii Branko Roglić, właściciel chorwackiej firmy Orbico, jednego z największych europejskich dystrybutorów.

Firma specjalizuje się w usługach dystrybucyjnych i logistycznych, stoi za wieloma znanymi markami, takimi jak Vizir, Lenor, Pampers, Fairy, Oral-B, Braun, Wella, Glade, Pronto, Kellogg’s, Lavazza, Converse czy Dr. Martens. Od 10 lat ma swój oddział także w Polsce.  W 2022 roku polski oddział Orbico wygenerował sprzedaż na poziomie 1,7 mld zł.

Uroczysta premiera polskojęzycznego wydania autobiografii Branko Roglicia odbyła się 30 listopada w Pałacu Sobańskich w Warszawie.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Nieoczywiste w przekładzie Joanny Dróżdż. Redaktorem prowadzącym i autorem przypisów do wydania polskiego jest prof. dr hab. Maciej Czerwiński.

– Branko Roglić jest wielkim chorwackim inwestorem, odnoszącym sukcesy finansowe, ale jest przede wszystkim człowiekiem renesansu. Bo jego natura, intuicja, wyczucie i miłość do wolności uczyniły go również znawcą kultury, sztuki i ludzkich emocji – prezentował sylwetkę bohatera wydarzenia Piotr Dobrołęcki, prowadzący spotkanie.

W spotkaniu brał udział Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce.

Gościem honorowym wydarzenia był prezydent Lech Wałęsa, legendarny lider „Solidarności”.

– Doszliśmy do momentu, że możemy zniszczyć życie na tej planecie. Bez wspólnego, uzgodnionego fundamentu nie da się odbudować świata. Za nami epoka podziałów, granic i systemów. Na horyzoncie pojawiła się epoka, którą nazywam epoką słowa, dyskusji, intelektu i globalizacji. To jest tak odrębna epoka, że wymaga innych programów i struktur. My teraz znajdujemy się w tym momencie pomiędzy – jedna epoka już padła, druga nie powstała w pełnym wymiarze. Musimy wydyskutować przyszłość naszych krajów, Europy i świata. Wziąć udział w budowaniu większych struktur niż kraj. I tu rodzą się trzy pytania. Jaki mamy wybrać fundament pod tę nową budowę? Każde państwo miało swoje fundamenty, swoje religie. Robimy teraz wspólne państwo, to jakie tematy są wspólne dla wszystkich? Istotne jest, na czym oprzemy Europę – jedni chcą na wolności, drudzy na wartościach i tak trwa dyskusja. Jakby udało się uzgodnić fundament, to padłoby pytanie o system ekonomiczny. A jeśli dalej tym tokiem myślenia pójdziemy, to jak sobie poradzimy z populizmem, demagogią i oszustwami polityków w tej większej skali? Musimy znaleźć odpowiedzi na te trzy pytania. I przekonać się nawzajem, że musimy to zrobić, bo zginiemy – mówił Lech Wałęsa.

Dodał także: – Z autorem książki wiele las łączy. Różnimy się jedną dużą rzeczą. Ten pan potrafi zrobić dobry interes tego wszystkiego. Chciałbym się nauczyć tego od pana.

Piotr Dobrołęcki wskazał, że jest jeszcze coś, co łączy obu panów – obydwaj są elektrotechnikami.

Branko Roglić podziękował za wystąpienie Lechowi Wałęsie: – Panie prezydencie, jest mi niezwykle miło, że jest pan z nami. Pańskie rady zostaną wykorzystane tak, jak korzystaliśmy z nich do tej pory.

Opowiadał też o genezie powstania książki. – Może się wydawać, że pisanie o sobie, pisanie autobiografii jest pretensjonalne. Kimże jestem, by ktoś chciał wiedzieć o mnie więcej, niż mógłby się dowiedzieć od swoich znajomych, sąsiadów, moich pracowników albo nawet przypadkiem. Postanowiłem zostawić ślad swojego życia i ślad o tym, czego dokonałem przez dotychczasowe 77 lat, a dokładniej przez 36 lat zajmowania się przedsiębiorczością, razem ze swoją rodziną i współpracownikami w 20 krajach europejskich od 23 lutego 1987 roku, kiedy powstało SBJ Orbico AG na Schiffstrasse 29, Blaurus w Szwajcarii – aż do dziś. W ostatnich latach moi współpracownicy, szczególnie ci, którzy są ze mną związani od ponad 30 lat, sugerowali, że największa firma ze swojej branży w Europie powinna mieć spisaną historię, zwłaszcza ze względu na ludzi, którzy w tym projekcie uczestniczyli. To był argument, który popchnął mnie w kierunku czegoś, w czym nie jestem biegły, no bo jak tu być biegłym w takiej pracy, przecież autobiografię pisze się tylko raz w życiu. Mój życiorys w największym stopniu jest związany z firmą Orbico, z jej powstaniem i rozwojem. To, o czym piszę, oparte jest wieloma dokumentami. Jest wielu świadków, moi współpracownicy, menedżerowie na wszystkich szczeblach oraz pracownicy, którzy związali swoją egzystencję i życie swoich rodzin z Orbico. Jestem im niezmiernie wdzięczny i mam nadzieję, że nie rozczaruję ich tą książką oraz że ich dzieci i wnuki będą pracować w jakimś przyszłym Orbico.

I dodał: – Doświadczenie i lekcje wyniesione z okresu Chorwackiej Wiosny popłynęły mnie w stronę biznesu, wytchnienie zaś znajdowałem w swoich pasjach, sztuce, rybołówstwie i grze w bocce. Niestety w ostatnich latach mam coraz mniej czasu na pasje i rozrywkę.

Następnie odbyła się dyskusja panelowa z udziałem autora, Lecha Wałęsy i prof. Macieja Czerwińskiego poświęcona Chorwackiej Wiośnie, demokracji, europejskiej wspólnotowości.

Branko Roglić pytany był o swoje pasje, a także o przyszłość swojej firmy.

– Mierzymy się z wojnami, których się nie spodziewaliśmy i zmianami, które stanowią dla nas zagrożenie. Jeśli chodzi o Orbico, będziemy coraz więcej inwestować w logistykę. Oceniliśmy, że w naszym biznesie, czyli dystrybucji, logistyka będzie miała znaczącą rolę. Inwestujemy w logistykę także w Polsce, w Gdyni, w Wrocławiu. Budujemy centra logistyczne zasilane energią słoneczną.Planujemy do 2030 roku osiągnąć obroty w wysokości 6,5 mld euro.

Wieczór uświetniły występy artystów, w tym mini recital pianisty Radosława Sobczaka.

Podaj dalej
Autor: Ewa Tenderenda-Ożóg, fot. ET