Czwartek, 30 marca 2023

Premiera książki Aleksandry Młynarczyk-Gemzy „Płodozmian. Teksty zebrane z lat 2005-2020″ (wydawnictwo Pamoja Press)

31 marca, piątek, godz. 18

Galeria Ewa Opałka/ Fundacja Razem Pamoja

ul. Nowolipki 2, Warszawa

Spotkanie z artystką poprowadzi Wojciech Szot

Jak czytamy w opisie, „Płodozmian. Teksty zebrane z lat 2005-2020″ to zbiór autobiograficznych prozatorskich miniatur oraz utworów poetyckich Aleksandry Młynarczyk-Gemzy. Na wybór składają się notatki zebrane z osobistego archiwum autorki z lat 2005–2020, które opisują jej doświadczenia na różnych etapach życia: rozpoznającej swoją podmiotowość nastolatki z małopolskiej wsi, licealistki z Żywca, poznającą swe ciało i pragnienia młodą kobietę, rozterki zmagającej się z codziennymi wyzwaniami młodej studentki, a później doktorantki. „Płodozmian”, inaczej niż debiut literacki autorki „Zapiski wariatki”, nie jest jednak typową książką beletrystyczną. To bardziej esej fotograficzny, w którym poszczególne teksty przeplatają czarno-białe fotografie autorstwa Młynarczyk–Gemzy. Logiką tekstu rządzi myślenie fotograficzne – ułożone chronologicznie pamiętnikarskie zapiski są pomyślane jako namierzone przez obiektyw fragmenty rzeczywistości ujęte w kadry. Z tego powodu sama autorka lubi je określać mianem „punkowych haiku”.

Premiera książki „Płodozmian. Teksty zebrane z lat 2005-2020″ towarzyszy wystawie „Wariatka na strychu. Szaleństwo i twórczość kobiet” w Galerii Ewa Opałka / Fundacja Razem Pamoja.

Aleksandra Młynarczyk-Gemza (ur. 1988) – artystka multimedialna, fotografka, performerka, pisarka. Pochodzi z ziemi żywieckiej, od 2008 mieszka i pracuje w Krakowie. Doktora sztuki (Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie), absolwentka Wydziału Malarstwa ASP im. Jana Matejki. Odbyła liczne staże w galeriach sztuki współczesnej (m.in. w Pałacu Sztuki Współczesnej Galerii Narodowej w Pradze). Po studiach związana ze środowiskiem twórczym Fundacji Razem Pamoja i Kraków Art House. W swoich intermedialnych projektach chętnie przyjmuje perspektywę arteterapeutyczną. Laureatka Nagrody Obraz Roku na II Krakowskim Salonie Sztuki 2019, stypendystka Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022. Autorka książek: „W stronę integracji cienia. Kobiecy foto-rytuał” (Wyd. UNIVERSITAS, 2021), „Zapiski wariatki” (Wyd. Znak, 2022), „Płodozmian” (Wyd. Pamoja Press, 2023). Brała udział w licznych wystawach grupowych w kraju i za granicą. Jest także autorką kilku wystaw indywidualnych. aleksandra-mlynarczyk-gemza.format.com

 

Podaj dalej