Wtorek, 23 kwietnia 2024
Dzisiaj w Klubie Księgarza

Dzisiaj, czyli we wtorek 23 kwietnia o godz. 17 w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24 w Warszawie odbędzie się zapowiadane spotkanie z Rafałem Skąpskim i premiera jego książki „Panny z Genewy” (Austeria). Fragmenty przeczyta Zofia Szpojankowska, prezes zarządu Stowarzyszenia Księgarzy Polskich (!), a spotkanie będzie prowadził Piotr Dobrołęcki.

Wydawca informuje: „Panny z Genewy” to opowieść o wybitnej przedwojennej neurolog dr Natalii Zand. Jej historia przeplata się z losami trzech jeszcze kobiet. Łączą je studia w Genewie na przełomie XIX i XX wieku. W tle pojawia się wiele znanych postaci, min.: Maria Dąbrowska, Janusz Korczak, Stanisław „Agaton” Jankowski. Kulminacją jest aresztowanie i tragiczna śmierć w 1942 roku dr Zandowej i dr Garlickiej, która udzieliła schronienia przyjaciółce, gdy tej udało się zbiec z warszawskiego getta. Autor połączył w całość odnalezione w różnych źródłach rozproszone skrawki relacji, ocalałe dokumenty i odnalezione zdjęcia… Powstał portret kilku nieprzeciętnych kobiet Polski międzywojennej.

– Aby w jakikolwiek sposób zdokumentować postać głównej bohaterki, myślałem od bardzo dawna, chyba nawet zanim zacząłem uprawiać publicystykę, co zintensyfikowało się teraz, gdy jestem na emeryturze. To nie był łatwy temat, a jego istota to zdarzenie dramatyczne i finalne, jakim był moment śmierci zarówno głównej bohaterki, jak i pomagającej jej dr Garlickiej, u której znalazła schronienie. Przewartowałem roczniki Uniwersytetu Genewskiego mniej więcej od 1880 roku, aby dowiedzieć się i ukazać w książce kto w Genewie studiował wcześniej lub w tym samym czasie, kiedy tam studiowały moje cztery główne bohaterki. Trzy moje bohaterki tam się poznały i zaprzyjaźniły, czwarta nieco starsza, ale też z Genewy, dołączyła do nich już w Polsce. Dokumenty z Genewy były dla mnie niezwykle fascynującym odkryciem – powiedział autor w wywiadzie, jaki w całości będzie publikowany w najbliższym numerze miesięcznika „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.

Rafał Skąpski, ur. 1951, prawnik, wydawca, publicysta. Życie zawodowe i działalność społeczną poświęcił szeroko rozumianym sprawom kultury. W latach 1987-1990 sekretarz Narodowej Rady Kultury, 1998-2001 wiceprezes Polskiego Radia, 2001-2004 wiceminister kultury, 2005-2015 dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego. W latach 1998-2017 prezes Fundacji Kultury Polskiej, od 2005 roku prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, od 2022 sekretarz Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Uprawia publicystykę na temat kultury, historii, genealogii. Publikował między innymi w „Twórczości”, „Stolicy”, „Przeglądzie”, „Zdaniu”, „Wyspie”, „Almanachu Sądeckim”, kwartalniku „Niepodległość i Pamięć”, „Gazecie Stołecznej” i „Trybunie”. W latach 2019-2023 w Wydawnictwie Czytelnik ukazały się – w jego opracowaniu – trzy tomy wspomnień Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej.  Autor kilku słuchowisk radiowych. Oficer francuskiego Orderu Sztuki i Literatury.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)