Czwartek, 22 września 2022

– „Bowie w Warszawie” to słuchowisko, a zrazem coś więcej.  Jestem szczęśliwa z tej nowej formy. Tajemniczej, nietypowej. Jestem zadowolona, że wszystko jest tu spójne. Chciałam, żeby ten tekst rozkwitł i to się udało – mówiła Dorota Masłowska, autorka a zarazem producentka kreatywna słuchowiska – podczas uroczystej premiery 20 września.

„Bowie w Warszawie” to superprodukcja w reżyserii Pawła Świątka zrealizowana przez Audiotekę.

Powstała na podstawie sztuki, która w formie książkowej ukazała się w styczniu tego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

– Marzyłam o tym, żeby mój tekst wybrzmiał ze wszystkimi swoimi emocjami i zawartościami. Paweł Świątek dla różnych moich rzeczy, które już stworzyłam, poznajdywał języki, które były dla mnie zaskakujące. Ma świetną intuicję do tego, co ja piszę, i znajdzie do tego klucz – podkreślała Dorota Masłowska.

– Przy każdym spotkaniu z tekstami Doroty, mam wrażenie, ze to jest podróż literacka. Każdy tekst jest inny w stylu. U Doroty jest myślenie formą, to jest szczególnie ważne dla sztuk, które można transponować z literatury np. w teatr – mówił Paweł Świątek. – Moim celem, pierwszy raz pracując w medium tak udźwiękowionym, było utrzymanie pewniej wizji i szukanie tego momentu, w którym ta wizja się poszerza, czyli gdy aktor wykonuje coś, czego nie było w założeniu i czy to poszerza możliwość. A to poszerzanie możliwości wynikało z naszych relacji i w sferze dźwiękowej, i koncepcyjno-merytorycznej. To było bardzo przyjemne w pracy – wyjaśniał.

– Współpraca z Audioteką to bardzo wysoki poziom profesjonalizacji. Jestem pod ogromnym wrażeniem kontroli jakości. Proces organizacyjny wyglądał niemalże jak na planie filmowym, tylko w nieco mniejszej skali – zdradzał kulisy Domin Strycharski, kompozytor.

Jak czytamy w opisie: Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego na pozór niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą jako ucieleśnienie tego, co niedoścignione i niedostępne, smuga koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie.

– Bowie jest dla mnie symbolem wolności, a Polska jej braku lub nieumiejętności – przyznaje Masłowska, która przy słuchowisku zrealizowanym przez Audiotekę pracowała jako producentka kreatywna. – Zawsze bardzo mnie interesowało, co wydarzyło się w głowie Davida, kiedy spędził tutaj słynne 40 minut, a raczej, co wydarzyło się wtedy tutaj, co tkwiło za pozorami i fasami, które mógł tutaj zobaczyć. Sztuka jest fantazją, także językową, na ten temat – wyjaśnia pisarka.

W rolach głównych występują:

Plutonowy – Marek Kalita
Regina – Justyna Wasilewska
Bogumiła – Magdalena Lamparska
Matka Reginy – Maria Maj
Żona Plutonowego – Agnieszka Podsiadlik
Dyrektor – Tomasz Karolak
Pan Kozełko – Janusz Chabior
Wacia – Edyta Olszówka
Pani Nastka – Magdalena Kuta

Całość trwa 2 godz. 39 minut.

Trailer

Audiobook dostępny jest TUTAJ

 

Podaj dalej
Autor: ET