środa, 21 lipca 2021
Sztuka wystawiona będzie również w czeskim mieście Broumov i w Kudowie-Zdroju

31 lipca w dolnośląskim Pałacu Gorzanów odbędzie się premiera monodramu Ewy Żurakowskiej w reż. Macieja Gorczyńskiego. Spektakl „Home Beyond the Borders?” („Dom ponad granicami?”) inspirowany jest powieścią Olgi Tokarczuk pt. „Dom dzienny, dom nocny”.

Spektakl nawiązuje m.in. do zawartych w dziele noblistki lokalnych legend z ziemi kłodzkiej i noworudzkiej, porusza zagadnienia tożsamości i przekraczania granic. Przeniesie publiczność do świata snów pełnego dźwięków, poetyckich obrazów i onirycznych tekstów, projekcji wideo i ruchu.

Sztuka wystawiona będzie również w czeskim mieście Broumov (20 sierpnia) i w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju (22 sierpnia).

„Home Beyond the Borders?” („Dom ponad granicami?”) to projekt multidyscyplinarny oparty na motywach powieści „Dom dzienny, dom nocny” laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk. Ewa Żurakowska, autorka koncepcji, scenariusza, a także performerka w spektaklu, wybrała fragmenty książki, które były jej szczególnie bliskie, a scenariusz stworzyła wspólnie z polskim reżyserem Maciejem Gorczyńskim, z którym pracowała wcześniej przy spektaklu „Requiem” oraz przy produkcji online pt. „Bieguni”.

– Chciałam zrobić monodram odwołujący się do moich osobistych doświadczeń z życia na polsko-czeskim pograniczu i oswajania lokalnego środowiska, ale także do doświadczeń życia w obu krajach. Zaintrygował mnie temat tożsamości, bycia „w domu” i bycia „w obcym kraju” czy „na obcej ziemi” – mówi Ewa Żurakowska.

Spektakl eksploruje temat domu jako przestrzeni tożsamości, domu jako ciała i ciała jako domu. Rodzi pytania o przekraczanie granic między ludźmi a światami, snem a rzeczywistością, wspólnotą a intymnością. Porusza wątki tożsamości, zapuszczania korzeni, wykorzeniania i powrotu – akcja spektaklu, jak i książki, toczy się na „ziemiach odzyskanych” o korzeniach polskich, czeskich i niemieckich. Mieszkając w Pradze, Żurakowska pracowała jednocześnie w Pałacu Gorzanów na ziemi kłodzkiej. – Transgraniczny kontekst tego, co chciałam opowiedzieć w spektaklu, zestawiony został z regionalnym aspektem książki, którą napisała Olga Tokarczuk w małej polskiej wsi przy granicy z Czechami – opisuje performerka.

Ważną częścią spektaklu jest muzyka wykonywana na żywo przez Żurakowską wspólnie z Pawłem Kopciem i Katarzyną Kolczyńską – Niemierowską. Choreografię stworzyła francuska tancerka i performerka Cécile Da Costa, a za scenografię i projekcje wideo odpowiedzialna jest Iwona Bandzarewicz.

Po polskiej premierze w Pałacu Gorzanów (31 lipca, godz. 21) spektakl pojedzie do Czech, gdzie będzie miał swoją premierę w mieście Broumov w klubie Eden (20 sierpnia), zaś 22 sierpnia o godz. 19 zaprezentowany zostanie w Teatrze Zdrojowym w Kudowie-Zdroju.

Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Obowiązują zapisy: rezerwacja.wydarzenie@gmail.com.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Miasta Pragi, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej oraz Krajowego Funduszu Kultury Republiki Czeskiej.

„Home Beyond the Borders?” („Dom ponad granicami?”)

Pałac Gorzanów, Podzamcze, Gorzanów – 31 lipca, godz. 21
Broumov, Underground KLub Eden – 20 sierpnia, godz. 19

Kudowa Zdrój, Teatr Zdrojowy – 22 sierpnia, godz. 19

Scenariusz, koncepcja, obsada: Ewa Żurakowska

Reżyseria: Maciej Gorczyński

Choreografia: Cecile da Costa

Scenografia, projekcje wideo, zdjęcia: Iwona Bandzarewicz

Muzyka: Ewa Żurakowska, Paweł Kopeć, Katarzyna Kolczyńska-Niemierowska

Rejestracja koncertu: Michał Dawidowicz

Światło: Damian Kuleta

Dźwięk: Marek Dejerling

Produkcja: Przestrzeń Wyobraźni

Co-produkcja: ProFitArt, Fundacja Pałac Gorzanów

Partnerzy: Stowarzyszenie Fundus Glacensis, Kudowskie Centrum Kultury i Sportu, Underground klub Eden Broumov, Tibo Sound

Sfinansowano ze środków: Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Miasto Praga, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Państwowy Fundusz Kultury Republiki Czeskiej

Informacje: www.facebook.com/HomeBeyondtheBorders

Oficjalne wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/538719950650236

 

Podaj dalej
Autor: ET