Czwartek, 21 września 2023
Dzisiaj w Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na premierę publikacji „W obliczu Zagłady. Żydzi Warszawy 1939-1943. Fotografie ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego” wydanego we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym.

Spotkanie odbędzie się dzisiaj czyli w czwartek 21 września o godz. 19 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grybowskiej 79 w Warszawie.

W dyskusji udział wezmą: Magdalena Rigamonti, Hanna Wróblewska, prof. Andrzej Żbikowski i Joanna Jastrzębska-Woźniak. Prowadzenie: Grzegorz Sołtysiak.

Ze wstępu Tomasza Szerszenia: Większość zdjęć to te wykonane przez niemieckich żołnierzy – fotoamatorów, dla których Warszawa była często tylko przystankiem w drodze na front. Ujawniają one relację władzy i nieprzekraczalny dystans między fotografem a fotografowanym, ale także niemal etnograficzną ciekawość, jaką budziła „egzotyczna”  dzielnica podporządkowanego miasta. Czy patrzenie na getto przez pryzmat niemieckich fotografii nie oznacza przyjęcia niemieckiego punktu widzenia, epistemologii oprawców? Niekoniecznie. Zdarza się bowiem, że jak pisał Georges Didi-Huberman, zdjęcia „mają większą moc niż ten. Kto myśli, że je zrobił. Bo zdjęcia potrafią nam pokazać coś zupełnie innego niż to, co widział sam fotograf. Ponieważ zdjęcia mogą świadczyć przeciw tym, którzy je zrobili”.

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)