Wtorek, 17 maja 2022
Jutro w Muzeum Więzienia Pawiak

Muzeum Niepodległości w Warszawie w ramach Salonu Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego zaprasza na prezentację publikacji autorstwa dr Beaty Michalec zatytułowaną „Ks. kanonik Jan Golędzinowski – duchowny, społecznik, radny Warszawy, więzień Pawiaka, Auschwitz i Dachau” pod red. dr. Tadeusza Skoczka, która odbędzie się jutro, czyli w środę 18 maja o godz. 17 w Muzeum Więzienia Pawiak przy ul. Dzielnej 24/26 w Warszawie. Przedstawienie książki: Joanna Gierczyńska i Ewelina Pilawa-Soroka.

Premiera filmowa z wydarzenia odbędzie się 27 maja na kanale Muzeum Niepodległości w serwisie YouTube.

Publikacja przybliża sylwetkę ks. Jana Golędzinowskiego – działacza społecznego i niepodległościowego w okresie zaborów, czynnego przy organizacji Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, kapelana wojny polsko-bolszewickiej 1920, odznaczonego Krzyżem Niepodległości, Orderem Odrodzenia Polski IV klasy, Krzyżem Zasługi, złotym Medalem za wojnę 1918–1920.

Ks. Jan Golędzinowski został osadzony 30 marca 1940 roku w więzieniu śledczym na Pawiaku. We wrześniu 1940 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zimą 1940 roku trafił do Dachau.  6 maja 1942 roku przewieziono go do krematorium urządzonego przez nazistów w renesansowym zamku Hartheim, położonym nad brzegiem Dunaju w miejscowości Alkoven koło Linzu. Okoliczności jego śmierci są niejasne – został uśmiercony podczas drogi spalinami lub na zamku. Ks. Jan Golędzinowski nie ma grobu. Szczątki z pieca krematoryjnego wyrzucono do Dunaju.

Publikacja wydana została przez Muzeum Niepodległości w Warszawie i Dom Kultury Świt w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy. Jest to pierwsza publikacja jak do tej pory była wydana i w całości poświęcona Targówkowi Mieszkaniowemu. Beata Michalec od wielu lat zajmuje się w swojej pracy naukowej historią regionu – Warszawy, w tym historią Targówka. Jako radna m. st. Warszawy i członkini Komisji Nazewnictwa przyczyniła się do nadania na Targówku Mieszkaniowych imienia Jana Ignacego Golędzinowskiego jednemu ze skwerów przy wejściu do Metra.

W swej publikacji przez pryzmat postaci pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła Chrystusa Króla przenosi czytelników w czasy okresu międzywojennego, w panującą atmosferę życia codziennego na Targówku. Przybliża nam postać ks. Jana Golędzinowskiego, społecznika, który zmienił oblicze tej części miasta.

Od momentu budowy parafii Chrystusa Króla przy ul. Tykocińskiej i pojawienia się tam ks. Jana Golędzinowskiego, Targówek zmienił swoje oblicze. Prężne działania księdza, jako proboszcza i prezesa Towarzystwa Miłośników Targówka przyczyniły się do rozwoju tego miejsca. Targówek wyprowadzono z największego ubóstwa, władze miejskie we współpracy z proboszczem dokonały wielkiego skosu cywilizacyjnego. Mieszkańcy nie czuli się odrzuceni, ich codzienny byt się poprawiał. Próby unowocześnienia i przekształcenia oblicza dzielnicy, bliższego związania z lewobrzeżną Warszawą to wielka zasługa ks. Jana Golędzinowskiego. Jego troska o ucywilizowanie dzielnicy, dbałość o kulturę obyczajów przyczyniło się do tego, że na Targówku zagościł rozwój. Targówek jest tym miejscem stolicy, gdzie historia i tradycja splatają się z dniem dzisiejszym.

„Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, „Kwartalnik Literacki Wyspa” oraz Biblioteka Analiz są patronami medialnym Salonu Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego.

Podaj dalej
Autor: (fran)