środa, 18 września 2024
Warszawa, Gdańsk, Poznań i Kraków

W dniach 23-30 września odbędą się spotkania poświęcone przyszłości Polskiej Izby Książki.

Organizacje i firmy zrzeszone w Izbie będą dyskutować o najważniejszych sprawach: reformie rynku książki oraz przyszłym kształcie i kierunkach rozwoju organizacji.

Spotkania odbędą się:

  • w Warszawie:
    23.09 godz. 15.00, Oleandrów 8 (siedziba PIK)
    24.09 godziny 15.00 (godzina może ulec zmianie-nie znamy godziny posiedzenia Podkomisji ds. Czytelnictwa i Prawa Autorskiego ), Oleandrów 8 (siedziba PIK)
  • w Gdańsku: 25.09, środa godz.15.00, ul. Norwida 1 (siedziba Wolters Kluwer)
  • w Poznaniu: 26.09, czwartek godz. 13.00 Garden City ul. Śniadeckich 25 (teren MTP)
  • w Krakowie 30.09, poniedziałek, godz. 13.00, al. Krasińskiego 11a (siedziba PWM)
    oraz
  • online ZOOM 1.10, wtorek, godz. 13.00

Zapisy: https://forms.gle/PgfWWSAhbtrR9DGM9

Magdalena Hajduk-Dębowska, prezeska PIK, tak uzasadnia potrzebę konsultacji:

– Potrzebujemy odświeżyć zakres inicjatyw PIK, tak żeby działania Izby odpowiadały na aktualne, istotne potrzeby jej Członków. Chcę, żeby Izba wspierała swoich Członków na każdym polu działalności – poprzez alerty dotyczące nadchodzących zmian prawnych, rekomendacje dotyczące toczących się wokół rynku wydawniczego działań, konsultacje prawne i biznesowe. Chcę, żeby Izba działała na rzecz jakości i rzetelności na rynku wydawniczym poprzez szkolenia, warsztaty, programy wspierające rozwój zawodowy wydawców, żeby dzieliła się wiedzą: raportami, badaniami, analizami rynku. Chcę, żeby Izba była miejscem spotkań, gdzie możliwy jest branżowy networking i działanie na rzecz wspólnych celów, nie tylko w sekcjach tematycznych jak dotąd, ale również w oddziałach regionalnych i grupach roboczych. Chcę, żeby Izba reprezentowała interesy firm działających na rynku książki w trakcie konsultacji legislacyjnych, przed instytucjami państwowymi, na forum Sejmu i Senatu rzetelnie, konsekwentnie, merytorycznie. Wyzwań w tym zakresie jest mnóstwo.

Aby tak się stało już od przyszłego roku, potrzebujemy zmian organizacyjnych: rewizji statutu oraz nowej matrycy składek.  Jako organizacja branżowa potrzebujemy wspólnie wydyskutować i zaplanować, jak PIK ma się rozwijać przez najbliższe lata. Na konsultacjach, które odbędą się w przyszłym tygodniu w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie oraz na platformie zoom, chcę zaprezentować, jakie cele chcemy osiągnąć i jakie zmiany proponuję.

Przed nami szczególne wyzwanie: systemowa zmiana zapowiadana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak ma wyglądać? Jakie zapisy powinny się znaleźć w ustawie? Musimy o tym rozmawiać wspólnie i budować szeroką koalicję z innymi organizacjami zainteresowanymi ochroną własności intelektualnej, rozwojem czytelnictwa i przedsiębiorczości w sektorze kultury. Do tego również musimy się przygotować organizacyjnie.

Zapraszam na konsultacje!

 

Podaj dalej