Wtorek, 29 marca 2022
Wzrost produkcji papierów graficznych

Podobnie jak inne sektory gospodarki, rynek papieru i tektury w roku 2021 odnotował wyraźny wzrost po spowolnieniu gospodarczym wywołanym w 2020 roku przez pandemię Covid-19. Według informacji zawartych w raporcie CEPI (Confederation of European Paper Industries – Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego), opublikowanych przez portal Rynekpapierniczy.pl, wynika, że „nowe trendy w sposobie wykorzystania papieru i tektury, które po raz pierwszy nasiliły się w wyniku pandemii, obecnie jawią się jako głębsze zmiany w naszych wzorcach konsumpcyjnych. Spowodowało to, że branża dostosowała swoją produkcję do nowych warunków, zatrzymując niektóre linie produkcyjne i inwestując w nowe w celu dostosowania się do tych zmian”.

Po tym jak w 2020 roku konsumpcja produktów papierniczych spadła o 6,6 proc., obecnie sektor wykazuje oznaki silnego ożywienia. Według wstępnych danych produkcja papieru i tektury w roku 2021 w krajach członkowskich CEPI wzrosła o 5,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Łączna produkcja w 2021 roku osiągnęła 90,2 mln ton, przy czym wzrost odnotowano w przypadku prawie wszystkich rodzajów papieru i tektury, zgodnie ze wzrostem gospodarki UE.

Ogólna konsumpcja papieru i tektury w krajach CEPI w 2021 roku wzrosła o około 5,0 proc. w porównaniu z rokiem 2020, w oparciu o najnowsze dostępne dane.

Papier i tektura opakowaniowe skorzystały na rozwoju handlu elektronicznego i tendencji do zastępowania materiałów kopalnych. Konsumpcja stała się o wiele bardziej intensywna pod względem opakowań, tzn. coraz więcej żywności i produktów jest spożywanych w opakowaniach. Opakowania papierowe są również niezbędne do transportu i dostarczania wszelkiego rodzaju żywności i artykułów farmaceutycznych, takich jak leki, w opakowaniach ochronnych.

Jednak popyt na papier graficzny w roku 2021, podobnie jak w roku 2020, pozostał pod negatywnym wpływem malejącego popytu obserwowanego w branży poligraficznej i wydawniczej.

Poza skutkami ponownego ożywienia światowej gospodarki, do gry wchodzą także inne czynniki. Covid-19 spowodował gwałtowny wzrost zakupów przez Internet, co stanowi dobrodziejstwo dla producentów opakowań z papieru i tektury.

Ogólna produkcja gatunków graficznych, czyli papieru używanego do drukowania, rysowania i pisania, odnotowała obecnie niewielki wzrost, potwierdzając odporność niektórych podsektorów na strukturalny spadek. Jednak popyt na papier gazetowy nadal maleje w związku z coraz większym uzależnieniem od ekranów, na których oglądamy wiadomości, a niektórzy producenci nadal dostosowują się do tej nowej rzeczywistości.

Całkowita produkcja gatunków graficznych wzrosła o 5,4 proc. Produkcja papieru gazetowego spadła o 7,4 proc., a papieru do drukowania i papieru do pisania wzrosła o 8,0 proc. Pandemia przyspieszyła ten już utrwalony spadek strukturalny. W celu dostosowania się do sytuacji ogłoszono zamknięcie fabryk na stałe lub przestawienie maszyn.

Produkcja papieru do drukowania i pisania – używanego do druku czasopism i katalogów, korespondencji bezpośredniej, książek telefonicznych itp. – wzrastała z różnymi tendencjami w zależności od gatunku. Produkcja powlekanego papieru do zastosowań mechanicznych i niepowlekanego papieru do zastosowań mechanicznych wzrosła odpowiednio o 7,4 proc. i 6,1 proc.

—-

W 2021 roku do CEPI należały organizacje producentów z 18 krajów: Austria, Belgia, Republika Czeska, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania.

Statystyki CEPI są regularnie zbierane od członków – stowarzyszenia krajowe. Zgodność sprawozdań statystycznych z unijnym prawem konkurencji jest okresowo sprawdzana przez licencjonowanych ekspertów. Ponadto CEPI zleciło firmie Deloitte coroczne wydawanie ograniczonego poświadczenia wiarygodności w zakresie jakości danych.

Więcej informacji o rynku papieru zamieścimy w najbliższym numerze Biblioteki Analiz.

 

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: rynekpapierniczy.pl, CEPI