
W poniedziałek 12 maja w warszawskim Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie mieści się siedziba Polskiego PEN Clubu, odbyło się spotkanie z prof. Krzysztofem Pomianem, laureatem Nagrody im. Jana Parandowskiego. Laudację wygłosił prof. Antoni Ziemba, a rozmowę z laureatem przeprowadziła Grażyna Bastek.
– Nie ma powodu, żebym przedstawiał prof. Krzysztofa Pomiana i jego dorobek z wielu przyczyn. Pierwsza, najważniejsza, jest taka, że znacie państwo jego dorobek nie gorzej niż ja, a z pewnością znacznie lepiej. Po drugie także dlatego, że mamy dwóch świetnych laudatorów, rozmówców prof. Krzysztofa Pomiana, którzy zrobią to z pewnością znacznie lepiej niż ja. Dość jednak przypomnieć, że Krzysztof Pomian jest autorem między innymi „Przeszłości jako przedmiotu wiary”, „Człowieka pośród rzeczy”, „Przeszłości jako przedmiotu wiedzy” i wreszcie trzytomowego, olbrzymiego dzieła, z którym zapoznawaliśmy się ostatnio czyli „Muzeum. Historia Światowa”. Trzy tomy zostały wydane przez wydawnictwo słowo / obraz terytoria, stwierdził Marek Radziwon, prezes Polskiego PEN Clubu, otwierając spotkanie w wypełnionej po brzegi słynnej sali w Domu Literatury.
– Miałem szczęście, że trafiłem na wspaniałych ludzi. Ich lista byłaby bardzo długa. Było wielu ludzi, bardzo wielu ludzi, którzy wzbogacili niezmiernie i zainspirowali na przyszłość kulturę polską. Miałem szczęście akurat trafić w towarzystwo jako młody człowiek. Nie jest to żadna moja zasługa, ale chciałem to tutaj przypomnieć – stwierdził prof. Krzysztof Pomian.
Podczas uroczystości otwarcia XXXII Targi Książki Historycznej 28 listopada ubiegłego roku prof. Krzysztof Pomian został laureatem wyróżnienia specjalnego w konkursie o Nagrodę Klio za 3-tomową edycję książki „Muzeum. Historia światowa” (słowo/obraz terytoria). Kolejne tomy tej publikacji były też nagradzane w konkursie o Nagrodę Academia.