Piątek, 3 lutego 2023
Literacki park, wystawy i nowe publikacje

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 lutego  w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie, Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprezentowała plan wydarzeń, premier książkowych oraz akcji specjalnych związanych z obchodami Roku Wisławy Szymborskiej.

W konferencji wzięli udział: Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury), Krzysztof Głuchowski (Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), Grażyna Grabowska (prezes zarządu firmy Targi w Krakowie, organizatora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie), Monika Bartys (dyrektor wydawnicza w wydawnictwie Znak), Magdalena Ulejczyk (Dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury), Ewelina Bajołek-Stępień (Marketing Manager Medicine), Marcin Pęszko (członek zarządu firmy PrimeLine) oraz Michał Rusinek (Prezes Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej).

Wśród zapowiedzi znalazło się otwarcie parku imienia noblistki w Krakowie i wystawy „Jarmark Cudów” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, a także spektakl teatralny w Rzymie i Mediolanie.

W obchody Roku Wisławy Szymborskiej włączy się także Biblioteka Kraków, która w przeddzień urodzin poetki zorganizuje piknik w ogrodzie przy ul. Powroźniczej. Odbędzie się wówczas m.in. ogólnopolski konkurs na kolaż w formie pocztówki.

Jak poinformował podczas spotkania z dziennikarzami pełnomocnik prezydenta miasta ds. kultury Robert Piaskowski, w Krakowie zaplanowano również serię spotkań i warsztatów muzyczno-artystycznych z udziałem uznanych artystów, które będą się odbywać m.in. podczas Wianków. „Ważnym elementem obchodów będzie Festiwal Miłosza. Odbędzie się specjalne pasmo i szereg wydarzeń, w tym debaty, warsztaty, wystawy” – mówił Piaskowski.

Jeszcze w lutym w Senacie RP zostanie zaprezentowana wystawa biograficzna przygotowana przez Fundację – „100 lat! Wisława Szymborska” – która następnie będzie udostępniana instytucjom takim jak biblioteki, szkoły i domy kultury w kraju.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otworzy wystawę czasową „Nowy rozdział”. Natomiast ekspozycję „Wisława Szymborska. Radość pisania” przygotowuje włoski reżyser Sergio Maifredi.

“We Włoszech poezja Szymborskiej cieszy się olbrzymią popularnością. 11 lat temu, po śmierci poetki, wybór jej wierszy sprzedał się w 100 tys. egzemplarzy i trafił na listy bestsellerów” – podkreślił Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej. Dodał, że z okazji 100-lecia urodzin noblistki Sergio Maifredi przygotował spektakl „Posłuchaj, jak mi prędko bije twoje serce”, wykorzystujący „wiersze, listy i rupiecie” Wisławy Szymborskiej, który będzie wystawiany w Rzymie i Mediolanie.

W tym roku nakładem wydawnictwa Znak ukażą się „Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej, 800-stronicowy tom gromadzący wszystkie jej wiersze od 1945 do 2011, w tym również poezje dotąd niepublikowane, rozproszone.

Czytelnikom oddana zostanie również biografia poetki „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej” Anny Bikont i Joanny Szczęsnej (Agora) oraz „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci” Michała Rusinka (Zygzaki). Wydawnictwo A5 przygotowuje natomiast publikację korespondencji Wisławy Szymborskiej do Krystyny i Ryszarda Krynickich.

Kalendarz wydarzeń, informacje o wystawach, publikacjach książkowych planowanych na Rok Szymborskiej znajduje się na stronie https://www.szymborska.org.pl/projekty/rok-szymborskiej/

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Fundacja Wisławy Szymborskiej, PAP