Poniedziałek, 26 września 2022
„Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego”

26 września o godz. 17, w 69. rocznicę aresztowania ks. abp. Antoniego Baraniaka i osadzenia go na Rakowieckiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zapraszają na dyskusję o książce Jarosława Wąsowicza SDB Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego.

Po dyskusji, o godz. 18.30, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na Mszę świętą w intencji rozpoczęcia beatyfikacji abpa Antoniego Baraniaka (X Pawilon).

Uczestnicy dyskusji:

ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB, autor
dr hab. Konrad Białecki (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej)

Moderacja: Jan Ruman.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, ul. Rakowiecka 37. Wstęp wolny.

Dyskusja wokół książki będzie transmitowana na kanale IPNtv.

* * *

Arcybiskup Antoni Baraniak jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego episkopatu okresu powojennego. W latach 1953–1956 był więziony przez władze komunistyczne na Rakowieckiej w Warszawie, a następnie w miejscach odosobnienia w Marszałkach i Krynicy. Okazał się hierarchą niezłomnym, który pomimo uciążliwych przesłuchań, wyrafinowanych tortur psychicznych i fizycznych nie dał się złamać. Pewną lukę w badaniach nad biografią arcybiskupa stanowiło jak dotąd jego życie zakonne i niniejsza publikacja lukę tę wypełnia. Autor przeprowadził szczegółową kwerendę archiwalną i odnalazł nowe informacje, które w znaczący sposób uzupełniają naszą wiedzę o duchownym. Swoje rozważania umieścił w szerokim kontekście historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów salezjanów w Polsce.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie
ul. Rakowiecka 37

Wstęp wolny

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

Autor: IPN