Ukazał się piąty album „Zakopiańskiego malarstwa na szkle” przedstawiający twórczość trojga rodzeństwa: Stanisławy Czech-Walczakowej (1903-1993), Janiny Czech-Kapłanowej (1916-2005) i Bronisława Czecha (1908-1944), zafascynowanych Tatrami i kulturą górali podhalańskich.
Wydawca albumu – Zakopiańskie Centrum Kultury – zaprasza 9 grudnia 2024 (godz. 17.00) do Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec w Czarnym Dunajcu, ul. J. Piłsudskiego 2a oraz 10 grudnia 2024 (godz. 17.00) do siedziby Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej w Krakowie przy ul. Jagiellońskiej 6 na spotkania promocyjne niezwykłej publikacji o szczególnie trudnej i pięknej dziedzinie sztuki – malarstwu na szkle.
Obrazy rodzeństwa Czechów odzwierciedlają trudne losy ich życia oraz przemiany estetyczne podhalańskiego malarstwa na szkle na przestrzeni kilkudziesięciu lat, od okresu międzywojnia po lata 80. XX wieku. Bronisław Czech był legendarnym sportowcem, olimpijczykiem, taternikiem, ratownikiem górskim, pilotem szybowcowym, pisał wiersza, malował, rysował, rzeźbił, grał na skrzypcach i akordeonie. Był więźniem hitlerowskiego KL Auschwitz-Birkenau (numer obozowy 349), gdzie zmarł 4 czerwca 1944 roku. W obozie rysował pejzaże tatrzańskie. Autorką tekstu jest prof. dr hab. Monika Golonka-Czajkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, fotografii – Paweł Murzyn.
Album ukazał się w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej.