Czwartek, 23 marca 2023
Premiera w rocznicę śmierci Zofii Romanowiczowej i spotkanie w księgarni PIW

„Przejście przez Morze Czerwone” to głęboka proza psychologiczna, nazywana nawet „posttraumatyczną powieścią egzystencjalną” i jedna z bardziej udanych prób nadania kształtu literackiego doświadczeniom obozowym. Henryk Bereza nazwał powieść „hołdem złożonym naszym marzeniom, naszej potrzebie marzeń, naszej konieczności marzeń”.  Kazimierz Wierzyński napisał: „To głęboka penetracja w przepaść człowieka, rzecz o zdumiewającej odwadze i ambicji”

Powieść została przetłumaczone m.in. na francuski, niemiecki i angielski, krytycy dostrzegli w niej powinowactwo z nowoczesną, w tym awangardową, prozą europejską, zwłaszcza francuską. Za literackich patronów tej powieści uznaje się Marcela Prousta, Alberta Camusa i Nathalie Sarraute.

Bohaterka nie potrafi odnaleźć się w chaosie poobozowej rzeczywistości nie potrafi odnaleźć się w poobozowej rzeczywistości, w której granice moralne i poznawcze uległy rozmyciu. Romanowiczowa jako jedna z pierwszych porusza temat miłości homoseksualnej w obozie koncentracyjnym.

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na promocję książki 28 marca (wtorek) o godz. 18 w księgarni  przy ul. Foksal 17 w Warszawie.

Zofia Romanowiczowa

„Przejście przez Morze Czerwone”

Tytuł dostępny również jako e-book.

 

Podaj dalej
Autor: PIW