środa, 24 kwietnia 2024

Vintage is a new black! Trend na znakomitą literaturę klasyczną nadal trwa. Prezentujemy nową serię vintage, w której będzie można znaleźć najgłośniejsze powieści XX wieku, które w swoim czasie narobiły zamieszania, stały się kultowe lub na zawsze wpisały się do kanonu najlepszej światowej prozy.

W serii ukazały się dwie pierwsze książki, a kolejnych zapowiedzi szukaj na www: www.wielkalitera.pl

 Przepiórki w płatkach róży” – najbardziej znana na świecie meksykańska powieść.

Tłumaczona na czterdzieści języków, sprzedana w ponad czterech milionach egzemplarzy.

W sercu meksykańskiej tradycji, w czasach rewolucji z początku XX wieku, zrodziła się opowieść o miłości – tak intensywna jak smaki, które ją przenikają.

Tita, najmłodsza córka, pozbawiona możliwości ślubu z ukochanym Pedrem z powodu surowej rodzinnej tradycji, tylko w kuchni znajduje przestrzeń do wyrażania swoich uczuć. Przygotowując potrawy tak pełne emocji, że potrafią zmienić bieg wydarzeń, przekazuje miłość w najczystszej formie.

Ta powieść to pochwała kulinarnego artyzmu, w którym każdy składnik, każdy przepis kryje w sobie głębokie uczucie. Laura Esquivel, mieszając elementy realistyczne z odrobiną magii i fantastyki, kreuje świat, gdzie jedzenie staje się metaforą namiętności, a przygotowywanie posiłków – aktem miłości. Opowiada też historię o sile tradycji, rodzinnych więzach i poszukiwaniu własnej drogi do szczęścia, nawet jeśli oznacza to łamanie zasad.

Szczegółowe dane produktu „Przepiórki w płatkach róży:

 • Data wydania:13.03.2024 r.
 • EAN: 9788383600208
 • Oprawa:twarda
 • Format:135 x 205 mm
 • Liczba stron:272
 • Cena detaliczna: 49,99 zł
 • Przekład z języka hiszpańskiego: Elżbieta Komarnick

 

W ciemności grobu” – powieść jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku

W gwarnych, kolorowych meksykańskich miasteczkach, na piaszczystych bezdrożach, nad którymi kołują sępy, w podrzędnych cantinas, przy wtórze hałaśliwej pasady, w oparach tequili i mezcalu twórca toczy walkę z samym sobą, zmaga się ze sztuką i własnym przeznaczeniem.

Wydana pośmiertnie powieść, oparta o ponad 700 stron swoistego literackiego dziennika, zapisków z podróży do Meksyku w 1945 roku, to zmagania głównego bohatera Sigbjørna Wildernessa z odpowiedzialnością za swoją tragiczną przeszłość, a zarazem za sztukę. Porte-parole pisarza odkrywa przed czytelnikiem fascynujący świat twórcy, którego nemezis stanowi alkohol i ojczyzna prekolumbijskich cywilizacji.

Poszukiwanie sensu w bezsensie i przesądne odnajdywanie odniesień do przeszłości, przewijają się nieustannie w długich monologach wewnętrznych bohatera. Wszechobecny alkohol, poetycko opisywany przez Wildernessa, jest zaś tłem i próbą ucieczki przed natrętnymi myślami, ale jednocześnie staje się dla nich paliwem i nie daje ukojenia.

“W ciemności grobu” jest powieścią o powieści, a także o samym burzliwym procesie twórczym.

 Powieść rzuca światło na mroczną drogę życia udręczonego pisarza.

THE NEW YORK TIMES

 Ilekroć Lowry każe swojemu bohaterowi o czymś rozmyślać, mamy do czynienia z wielką literaturą.

DOUGLAS DAY, BIOGRAF MALCOLMA LOWRY’EGO 

Gdyby zaś tę podróż potraktować jak pewną formę przyznania się do klęski, to Sigbjørn umiał sobie wmówić, że był to wielki gest. Tak jakby feniks uznał, że stos pogrzebowy jest dla niego niewystarczający, i poczuł imperatyw, by szukać w przeszłości innego rodzaju unicestwienia. Jeśli miał gdziekolwiek odnaleźć swoje dawne ja, to tylko tu, w Meksyku, nawet jeżeli byłoby niedokładnie tym ja, na którym mu zależało; chciał tu przybyć i zmierzyć się jeszcze raz – miał nadzieję, że razem z Fernandem – ze wszystkim, co w niedoskonały sposób przekroczyło tamto ja.

 fragment książki

  Szczegółowe dane produktu „W ciemności grobu:

 • Data wydania:24.04.2024 r.
 • EAN: 9788383600390
 • Oprawa:twarda
 • Format:135 x 205 mm
 • Liczba stron:448
 • Cena detaliczna: 59,99 zł
 • Przekład z języka angielskiego: Paweł Lipszyc, Maciej Potulny

Masz pytania dotyczące tego produktu lub naszej oferty? Napisz do nas wiadomość na adres dystrybucja@wielkalitera.pl

 

Podaj dalej
Autor: Wielka Litera