Wtorek, 13 sierpnia 2019
Kalendarz kobiety mocno nieperfekcyjnej

To tak naprawdę poradnik+. Kalendarz oczywiście też, ale to nie dni, tygodnie i miesiące, które przecież możemy sobie ściągnąć i wydrukować, decydują o zaletach nowej książki Anny Szczepanek, znanej w blogosferze jako Nietypowa Matka Polka. Po sukcesie „Nietypowej Matki Polki” w wersji książkowej autorka dostała setki wiadomości od czytelniczek, które pytały, jak połączyć pracę z życiem rodzinnym i nie zwariować, nawet (zwłaszcza!) mając rodzinę złożoną z więcej niż jednego dziecka i więcej niż jednego kota. Jeżeli zatem cierpisz, kobieto, na duszy, brak ci motywacji i pomysłów na lepsze życie, uważasz, że „inni” mają z górki, a ty zawsze pod nią, najbliższy rok spędź z Nietypową!

Jak wygląda poradnik+? Jest ładny. Gustowna okładka, twarda oprawa, zaokrąglone rogi, gumka trzymająca wszystko na miejscu, zakładka w formie tasiemki oraz – na samym końcu – kieszonka do przechowywania mniej lub bardziej istotnych karteluszków. W środku tygodnie, którym można poprzypisywać dowolnie ponazywane sfery życiowej aktywności (dom, praca, hobby). I każdy dzień niosący przekaz, który warto wziąć pod rozwagę lub zwyczajnie… olać (Dzień przepieprzonych z hukiem lat, Dzień łapania za pupę Dzień bielizny czy następujący tuż po nim Dzień Kaca… przypadek? Ale i Dzień Ojca – by nie zapomnieć złożyć tacie życzenia). Podzielenie dnia na poszczególne aktywności ma wymiar nie tylko praktyczny. Zorganizowanie w ten sposób tygodnia świetnie nam pokazuje, na co kładziemy większy nacisk, a co (świadomie lub nie) mamy w głębokim poważaniu. Przebrnijcie w ten sposób przez dowolny miesiąc, a wnioski okażą się dla Was zdumiewające! (zero czasu na hobby, zero czasu na seks – za to wieczny kołowrót praca-dom-praca-dom… ratunku!!!!).

 Jak zrobić dobrego drinka

Jednak– jak to zostało powiedziane we wstępie – najnowsze dziecko Nietypowej to przede wszystkim nie kalendarz, a książka. I – wzorem literackiego debiutu – to właśnie przekaz Anny Szczepanek stanowi o jej wartości. Każdy z tygodni poprzedzony został cytatem (z filmów, książek, Sieci), któremu towarzyszy rozwijający go mini-wykład będący czymś w rodzaju życiowego drogowskazu.

Garść cytatów?

Asertywność to, jak rzecze stara mądrość ludowa, umiejętność powiedzenia „spierdalaj” w taki sposób, aby rozmówca poczuł dreszcz podniecenia związany ze zbliżającą się podróżą. Jeśli jeszcze nie opanowałaś tej sztuki, radzę ci nauczyć się jej jak najszybciej. To niesamowite uczucie móc powiedzieć „nie”, kiedy czujesz, że ktoś chce cię wykorzystać lub gdy nie masz na coś po prostu ochoty.

(…) wrogom, jak to mawiała moja babcia, powinno się pokazywać jedynie pół dupy. I to zdecydowanie to korzystniejsze pół. (…) nic nie przemawia za tym, żebyś o sobie źle mówiła.

(…) wieczne narzekanie, zwłaszcza na rzeczy błahe, jest w pewnym sensie często arogancją. Poza tym nie znam osoby, u której od samego narzekania coś zmieniło się na lepsze, zatem to strata czasu. Żeby nie było – nigdy też nie należałam do grona przesadnych optymistów. Raczej podczas gdy inni zastanawiali się, czy szklanka jest do połowy pełna, czy pusta, ja zastanawiałam się, ile ginu wlać do tego toniku, żeby mieć dobrego drinka.

(…) wchodząc na Pudelka, można się najwięcej dowiedzieć nie o Dodzie, ale na swój temat.

Moja przyjaciółka jest moją opoką, jest zawsze, kiedy jej potrzebuję. Czasem mam wrażenie, że choć fizycznie dzielą nas tysiące kilometrów, to stoi tuż za mną i daje mi kopa na rozpęd, gdy mam pod górkę, albo dla odmiany palnie mnie przez łeb, żeby przystopować moje głupie pomysły.

I taką dobrą duszą (by – podobnie jak autorka – nie szafować słowem przyjaciółka) może i powinna być dla czytelniczek/użytkowniczek tego kalendarza jego twórczyni. Kalendarz Nietypowej Matki Polki na rok 2020 to bowiem ni mniej ni więcej jak praktycznie zorganizowane i atrakcyjnie podane mini wykłady o maxi sprawach.

 

O autorce:

Nietypowa Matka Polka – bystra obserwatorka świata i bezlitosna jego komentatorka, pogromczyni głupoty i propagatorka zdrowego podejścia do życia oraz kapłanka uśmiechu stworzyła niezwykły kalendarz dla każdej z nas. Przede wszystkim kochająca matka czterech chłopaków, miłośniczka kotów, o których z czułością mówi „sierściuchy.” i żona ubóstwianego Siary. Od kilku lat publikuje swoje skrzące się dowcipem teksty na blogu i fanpage’u „Nietypowa Matka Polka”.

 

Dane wydawnicze:

Edipresse Książki | EAN: 5903228163739 |s. 304 | Cena: 39,90  | Premiera: 14.08.2019

 

 

Źródło: Edipresse