Wtorek, 6 listopada 2018
Wznowienie książki „Bułgaria – kraina róż” i sofijskie wykłady badaczy z UAM w Poznaniu

7 listopada odbędzie się w Sofii prezentacja wznowionego po osiemdziesięciu latach zbioru tekstów pod redakcją Metodego Konstantinowa i Leona Taylora „Bułgaria – kraina róż” (Instytut Naukowo-Wydawniczy MAIUSCULA, Poznań 2018, tłum. i red. M. Ivanova, A. Kovacheva). Tym razem w polsko-bułgarskiej edycji opublikowano  książkę wydaną po raz pierwszy w Polsce w 1938 roku. Stanowi ona zbiór artykułów o Bułgarii autorstwa Georgiego Genowa, Iwana Batakliewa, Georgiego Karaiwanowa, Gencza Piriowa, Ottona Barbara, Emanuila Popdimitrowa, Metodego Konstantinowa i Borisa Andreewa. W wydanej pracy ukazano sposoby wzajemnego postrzegania Polaków i Bułgarów.

Zbiór tekstów stanowi źródło informacji o nieopisanej sieci powiązań zaprzyjaźnionych intelektualistów, działających na rzecz rozwoju polsko-bułgarskich stosunków kulturalnych. Wznowione wydanie zawiera dodatkowo artykuły naukowe o Metodym Konstantinowie, o poznańskich przyjaciołach Bułgarii oraz językoznawczą analizę tekstu, a ponadto biogramy autorów i komentarze krytyczne.

Promocja książki jest naukowym i uzasadnionym pretekstem do spotkania z polskimi badaczami. Na Uniwersytecie im. św. Klemensa Ochrydzkiego (Wydział Filologii Słowiańskich) w Sofii odbędzie się cykl wykładów naukowców z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu dla studentów kierunków filologicznych Uniwersytetu. Wykłady wygłoszą profesorowie UAM Joanna Grądziel-Wójcik, Anna Legeżyńska oraz dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM prof. Bogusław Zieliński.

 

Podaj dalej
Autor: (LMG)