Wtorek, 12 lipca 2011
Dziwne losy twórczości pisarza
„Wokół Władysława Orkana. Aspekty literackie, kulturowe i medialne” to tytuł pracy zbiorowej, jaką nadesłano do naszej redakcji. Jej redaktorem jest prof. Bolesław Faron, przy współpracy Agnieszki Ogonowskiej. Władysław Orkan (1875 - 1930) jest dzisiaj niemal zapomnianym pisarzem z okresu Młodej Polski. Pisał dramaty, wiersze, powieści i nowele, utwory publicystyczne, w tym reportaż „Drogą Czwartaków”, w którym zawarł własne wspomnienia kapitana Legionów. Tematyką jego utworów był głównie obraz biednej polskiej wsi, chociaż był przy tym wspaniałym humorystą, a przede wszystkim piewcą urody pejzażu swym ukochanych Gorców. Jego baśń z dawnych czasów „Drzewiej”, obok powieści „W roztokach”, to szczytowe osiągnięcie pisarza. Był zaangażowany w nurt regionalizmu podhalańskiego, należał do współzałożycieli i był pierwszym prezesem Związku Podhalan. W 1930 roku otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawa (tę samą, która została wznowioną w 2008 roku), ale nie zdążył już jej odebrać. Nadesłana książka jest pokłosiem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zatytułowanej „Wokół Władysława Orkana”, jaka odbyła się 10 maja (w Krakowie) i 11-12 maja (w Koninkach) ubiegłego roku w 135 rocznice urodzin i 80 śmierci pisarza. Jej organizatorami byli: Małopolska Wyższa Szkoła Zawodowa im. Józefa Dietla w Krakowie, Wydawnictwo Edukacyjne w Krakowie oraz wójt gminy Niedźwiedź Janusz …
Wyświetlono 25% materiału - 191 słów. Całość materiału zawiera 765 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się