Czwartek, 15 lipca 2021
Zapowiedź konferencji i ankieta dla wydawców

Powołana w ubiegłym roku Komisja ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP – Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich – organizuje 3 listopada konferencję „Publikacje naukowe w Polsce – stan spraw i kierunki zmian”.

Obecnie trwają prace nad jej programem, który zostanie ogłoszony w sierpniu, i wówczas zostaną rozesłane zaproszenia do udziału w konferencji.

 

Cele konferencji:

– Przedstawienie uwarunkowań działalności wydawnictw naukowych w Polsce, ocena sytuacji oraz rekomendacje dotyczące kierunku zmian z perspektywy środowiska wydawców (komercyjnych i uczelnianych) oraz środowiska uczelni wyższych (władz uczelni, badaczy i wykładowców), instytucji nauki oraz pozostałych interesariuszy procesu komunikacji i upowszechniania osiągnięć nauki,

– Ustanowienie cyklicznej konferencji jako forum przedstawiania diagnozy istniejącego stanu rzeczy, wymiany poglądów oraz platformy stałego dialogu na temat sytuacji wydawnictw naukowych w Polsce w perspektywie wyzwań związanych ze zmianami w szkolnictwie wyższym i w nauce, zadaniem ułatwiania dostępu do osiągnięć naukowych, promowania osiągnięć polskiej nauki i kultury oraz zwiększania rozpoznawalności jej dokonań w środowisku międzynarodowym, a także wspierania współpracy uczonych polskich i zagranicznych,

– Analiza istniejącej sytuacji i wskazywanie kierunków zmian, a także poszukiwanie niezbędnych środków na umożliwienie takiej transformacji obecnego modelu działania wydawcy naukowego, która w możliwie największym stopniu odpowiadałaby oczekiwaniom wszystkich interesariuszy,

– Budowanie roli i znaczenia Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP jako podmiotu proponującego efektywne formy dialogu instytucjom i osobom związanym zawodowo z upowszechnianiem nauki i komunikacji naukowej.

Andrzej Chrzanowski, przewodniczący Komisji ds. Wydawnictw Naukowych przy KRASP, zapowiedział: „przewidujemy przedstawienie sytuacji na rynku wydawnictw naukowych w raporcie przygotowywanym przez Polską Izbę Książki i Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, a następnie pracę w trzech grupach tematycznych, które przedstawią swoje ustalenia i rekomendacje w sesji końcowej.  Planujemy, aby konferencja miała charakter cykliczny, coroczne spotkania byłyby okazją do pogłębionej debaty na wcześniej ustalony temat. Chcielibyśmy, aby konferencja stała się platformą spotkania i dialogu oraz debaty nad rozwiązaniami doskonalącymi proces komunikacji naukowej i upowszechnianie osiągnięć polskiej nauki w wymiarze krajowym i międzynarodowym”.

W najbliższym czasie organizatorzy konferencji roześlą do wydawnictw naukowych, zarówno uczelnianych, jak i komercyjnych, ankietę z pytaniami o ich aktualną kondycję i problemy, z jakimi się mierzą. Ankietę przygotuje zespół Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Wyniki ankiety zostaną zebrane w formie „Białej Księgi”, która zostanie opublikowana przed listopadową konferencją i posłuży do oceny stanu i problemów wydawców naukowych.

Partnerami programowymi konferencji są Fundacja Rektorów Polskich, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Copyright Polska.

Wśród zaproszonych panelistów znajdują się przedstawiciele najważniejszych instytucji uczestniczących w procesie komunikacji naukowej i upowszechniania osiągnięć nauki.

Partnerami medialnymi planowanej konferencji są: wydawnictwo Wolters Kluwer, Wydawnictwo Naukowe PWN i Biblioteka Analiz oraz „Forum Akademickie”.

Podaj dalej
Autor: (pd), fot. Pixabay