Czwartek, 20 stycznia 2022

Amerykański branżowy serwis Publishing Perspectives informuje o najnowszych danych z polskiego rynku książki. Opiera się na dyskusji zorganizowanej w ramach Book Forum przez Literacka Sp. z o.o. i Legimi przy wsparciu Polskiej Izby Książki, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz Biblioteki Analiz, pod patronatem Lubimyczytać.pl i Instytutu Książki.

Spotkanie “Rynek książki po pandemii” prowadziła Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes zarządu Biblioteka Analiz. Jak podsumowali organizatorzy, to właśnie ten panel z udziałem Izabeli Sadowskiej z Lubimyczytać.pl, Agnieszki Stankiewicz-Kierus z Wydawnictwa Kobiecego, Anny Gruszeckiej z Biblioteka Raczyńskich, Renka Mendrunia z Nielsen Book/BookScan Polska, Mikołaja Małaczyńskiego z Legimi cieszył się największym zainteresowaniem.

Polski rynek wydawniczy, choć widzi siłę pandemii w swojej infrastrukturze cyfrowej, boryka się z marżami” – czytamy w tekście “Publishing Perspectives”.

“Sytuacja finansowa wydawców jest stabilna” – powiedziała Ewa Tenderenda-Ożóg. “Polacy nie zmniejszyli wydatków na książki. Dane za 2020 rok były nadspodziewanie dobre. Wydawcy odnotowali 9-procentowy wzrost przychodów do około 2,6 mld zł” (651 mln USD).

“Jednocześnie, jak powiedziała, polscy wydawcy mają trudności z utrzymaniem zysków przy stosunkowo lepszych wynikach w 2020 roku, częściowo z powodu wyższych kosztów papieru i druku, a także zwiększonej presji ze strony dystrybutorów, którzy domagają się coraz wyższych rabatów”.

Zacytowano również Mikołaja Małaczyńskiego, współzałożyciela Legimi, który powiedział podczas dyskusji, że lokalni gracze branżowi zintensyfikowali swoją obecność w internecie podczas pandemii, “abyśmy nie stracili czytelników na rzecz innych form rozrywki”, konkurując o uwagę czytelników.

Z kolei uczestnicy kolejnego panelu dyskusyjnego, który odbył się drugiego dnia wydarzenia, “Literatura polska za granicą: jak dotrzeć z książką na rynek globalny”, dyskutowali o perspektywach promowania polskich autorów za granicą.

Agnieszka Urbanowska, kierownik projektu Programów międzynarodowych w Instytucie Książki, powiedziała, że jej instytucja przeznacza granty na wsparcie wydawania polskich książek za granicą, ze środków dostępnych na tłumaczenia i promocję książek, ale także na zakup praw międzynarodowych.

Link do całego tekstu

Rynek książki po pandemii. Debata – Link do nagrania: https://tiny.pl/9fpdg

 

Podaj dalej