Czwartek, 26 stycznia 2023
"Branża rozczarowana decyzją resortu finansów"

Amerykański branżowy serwis Publishing Perspectives informuje o rozczarowaniu polskiego biznesu książkowego decyzją Ministerstwa Finansów, które ogłosiło, że nie poprze obniżonej zerowej stawki podatku VAT na sprzedaż książek, e-booków i prasy ze względu na trwające skutki gospodarcze wojny na Ukrainie i rosnącą inflację w tym kraju.

Przypomniano, że podobnie jak na wielu rynkach międzynarodowych, Polska zmaga się z gwałtownie rosnącą inflacją na niespotykanym od około 25 lat poziomie. Specjaliści ostrzegają przed wyższymi stopami inflacji w nowym roku.

“W obliczu szybko rosnących kosztów papieru i druku, polscy wydawcy i księgarze mieli nadzieję, że rząd wesprze sektor, obniżając stawki VAT, które obecnie wynoszą 5 procent dla książek, e-booków oraz prasy lokalnej i regionalnej oraz na poziomie 8 procent dla krajowych gazet i czasopism” – czytamy.

 

W artykule cytowany jest Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy, oraz Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki, która skomentowała, że “po raz kolejny zmarginalizował problemy branży wydawniczej”.

“Mieliśmy nadzieję, że branża będzie w stanie zrekompensować trudną sytuację spowodowaną wzrostem kosztów operacyjnych i cen papieru, obniżając stawkę VAT. Niestety, po raz kolejny apele naszego środowiska pozostają niewysłuchane przez władze” – mówi Sonia Draga. “Trudno się z tym pogodzić w czasie, gdy powinniśmy zrobić wszystko, aby poprawić czytelnictwo i niską rentowność naszej branży, ponieważ te dwie rzeczy są ze sobą nierozerwalnie związane” – dodaje.

Mikołaj Małaczyński, prezes platformy z e-bookami i audiobookami Legimi, mówi Publishing Perspectives, że wielu przedstawicieli branży  jest rozczarowanych ostatnim obrotem wydarzeń.

“Obniżenie stawki VAT do zera procent było oczekiwane przez branżę”, komentuje, “i miało to na celu zrekompensowanie nagłego wzrostu kosztów produkcji książek spowodowanego wyższymi kosztami papieru, logistyki i praw wydawniczych [do tytułów obcojęzycznych], które są rozliczane w walutach obcych, głównie w dolarach amerykańskich”.

Czytamy w tekście również, że z opublikowanego niedawno raportu międzynarodowej firmy doradczej Bain & Company, która przeprowadziła internetową ankietę wśród polskich konsumentów w czwartym kwartale 2022 roku, wynika, że Polacy planują ograniczyć wydatki w 2023 roku. Respondenci twierdzą, że planują ograniczyć wydatki na rozrywkę, w szczególności serwisy streamingowe, ale nie na książki, które wielu Polaków traktuje jako tańszą alternatywę dla innych form rozrywki.

“Z samego badania wynika, że e-booki i audiobooki, które systematycznie przyciągają coraz większą grupę odbiorców, cieszą się niesłabnącą popularnością [wśród polskich czytelników]. W Legimi – mówi – również nie widzimy zauważalnego spadku popytu na naszą ofertę”.

Być może zaskakujące jest to, że rosnące ceny książek drukowanych wpływają również na ceny e-booków i audiobooków na polskim rynku, wskazuje Mikołaj Małaczyński.

“W Legimi pod koniec 2022 roku podnieśliśmy ceny abonamentów dla naszych klientów ze względu na rosnące ceny zakupu licencji na e-booki i audiobooki od wydawców – mówi Małaczyński. “Te są ustalane na podstawie kosztów papieru, które wzrosły o ponad 10 procent w 2022 roku”.

“Gdyby stawka VAT na książki została obniżona do zera procent, prawdopodobnie moglibyśmy ograniczyć zakres tych podwyżek” – komentuje prezes Legimi.

Przeczytaj także: Publishing Perspectives o polskim rynku książki

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Publishing Perspectives