
XVII Festiwal Puls Literatury w Łodzi rozpocznie się 1 grudnia.
17. edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem “Na skraju utopii”.
Tegoroczny festiwal to 10 dni, ponad 40 spotkań autorskich, panele dyskusyjne, warsztaty, uroczysta gala Literackiej Nagrody im. Juliana Tuwima.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Jakub Żulczyk, Zyta Rudzka, Zbigniew Rokita, Małgorzata Lebda, Rafał Księżyk, Małgorzata Rejmer, Joanna Kuciel-Frydryszak i Zygmunt Miłoszewski.
Łódź odwiedzi także słowacki pisarz Michal Hvorecký, autor powieści “Tahiti. Utopia” (na zdjęciu).
Z opisu książki: Jest rok 2020, a na Tahiti mieszkają już trzy pokolenia Słowaków. Dobrowolnie opuścili swój kraj czy zostali z niego wypędzeni? To wciąż jest przedmiotem dyskusji. Wciągająca, zabawna i ekscytująca historia, dla której punktem wyjściowym są wydarzenia historyczne. Obiecane lepsze życie na Tahiti nie układa się po myśli uchodźców. Opowieść o emigracji, punktach zwrotnych w historii i pragnieniu wolności.
„Pogłoski o próbach skolonizowania przez rodaków Polinezji Francuskiej wykorzystał pisarz i tłumacz Michal Hvorecký w swojej utopijnej powieści »Tahiti«, wydanej w 2019 roku (ogłoszonym Rokiem Milana Rastislava Štefánika). Została napisana historia alternatywna: Republika Czechosłowacji nigdy nie powstała, za to Słowacja pozostaje pod żelaznym wpływem Węgier, które przeprowadzają ostatnią, okrutną, porównywalną wręcz z genocydem fazę madziaryzacji, by ostatecznie wymazać słowacką tożsamość i ustanowić madziarski Felvidék, Wysoczyznę, raz na zawsze. Na ratunek przybywa jednak słowacki Mojżesz w postaci Milana Rastislava Štefánika, który proponuje rodakom rozpoczęcie nowego życia na kipiącej zielenią Polinezji. Ten exodus ma dać początek nowej, lepszej Słowacji” – napisała Weronika Gogola w książce „Ufo nad Bratysławą” (Czarne, 2021).
Podczas finałowej gali festiwalu Puls Literatury, która odbędzie się w Monopolis, po raz 11. zostanie wręczona Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima, jedna z najważniejszych nagród literackich – przyznawana za całokształt twórczości.
Nominowani w tym roku to Marek Bieńczyk, Julia Fiedorczuk oraz Dorota Masłowska.
Zaplanowano także odsłonięcie muralu z podobizną Wisławy Szymborskiej z okazji 100-lecia urodzin noblistki.
Pełen program dostępny jest TUTAJ
Organizatorzy: Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.
Partnerzy: Urząd Miasta Łodzi, Monopolis