Piątek, 17 listopada 2023

PWN, organizator plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku, zdecydował o wycofaniu słowa „kys”, które pojawiło się w finałowej dwudziestce najpopularniejszych słów używanych przez młodzież.

Słówko „kys” jest skrótem od angielskiego „kill yourself”, czyli skrót od „zabij się”. Nie jest to jednak namawianie wprost do samobójstwa, ale zgodnie z definicją to niedosłowne, czasem żartobliwe określenie oznaczające tyle, co “odczep się, ogarnij się” albo “zamknij się”, kończące dyskusję. Popularne w grach wideo i na YouTube – wyjaśniono.

Słowo to, jak podaje na swojej stronie PWN, występuje także w znaczeniu „keep yourself safe”, czyli „uważaj na siebie”.

Niejednoznaczna definicja stała się przedmiotem dyskusji w sieci. Wiele osób jest oburzonych, że słowo namawiające do zrobienia sobie krzywdy, może być brane pod uwagę w konkursie organizowanym przez poważną instytucję. W profilach PWN w mediach społecznościowych pojawiły się krytyczne wpisy dotyczące wydawnictwa zarzucające, że jest to nawoływanie do samobójstwa.

Organizatorzy plebiscytu wyjaśnili w opublikowanym komunikacie, że każde z nadesłanych zgłoszeń było analizowane przez jury i zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wszystkie słowa w II etapie plebiscytu były rozpatrywane w połączeniu z definicjami nadesłanymi przez uczestników konkursu, w kontekście ich aktualnego użycia w slangu nastolatków.

Organizatorzy zdecydowali się na wycofanie słowa z finałowego etapu plebiscytu. W komunikacie podkreślono jednocześnie, że nadesłane w pierwszym etapie konkursu definicje nie wskazują na powszechne użycie słowa w takim znaczeniu.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Rzeczpospolita, PWN