środa, 11 maja 2022
Promocja wspomnień Zofii z Odrowążów-Pieniążków Skąpskiej

Rafał Skąpski, któremu w ubiegłym roku nadaliśmy tytuł Mistrza Promocji, po spektakularnym i rekordowym programie prezentacji wspomnień swojej babci Zofii z Odrowążów-Pieniążków Skąpskiej, podejmuje kolejną trasę promocyjną. W ciągu dwóch lat – do listopada 2019 roku do grudnia 2021 roku – spotkał się z czytelnikami dziewięć razy po ukazaniu się pierwszego tomu wspomnień i 22 razy, aby prezentować oba tomy, jakie się dotąd ukazały. W tym roku zapowiedziane jest wydanie tomu trzeciego, co z pewnością będzie powodem do zorganizowania kolejnego cyklu spotkań.

Rafał Skąpski jest prezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, a do kwietnia tego roku był także prezesem spółki Targi Książki, organizatora Warszawskich Targów Książki i innych wydarzeń targowych w Gdyni, Warszawie i Katowicach. Przez 10 lat był dyrektorem Państwowego Instytutu Wydawniczego (2005-2015), poprzednio wiceminister kultury (2001-2004).

Przed dwoma laty, w listopadzie 2019 roku, Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” opublikowała pierwszy tom wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej zatytułowany „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie” w opracowaniu Rafała Skąpskiego, wnuka autorki.

Pierwsza część kończy się w roku 1920, a obejmuje lata od urodzenia autorki w 1881 roku, która w pewnych reminiscencjach cofa się jeszcze do początku XIX wieku, opisując historię swojej rodziny i rodziny swojego męża. Druga część wspomnień, opublikowana w lecie ubiegłego roku, obejmuje lata 1920-1945. W roku 1920 autorka z mężem i dziećmi opuszcza Sądecczyznę, na której spędziła blisko 20 lat i kolejne niemal 20 lat spędza na Pomorzu. – Następnie jest bardzo dramatyczny moment na jesieni 1939 roku, gdzie oboje moich dziadkowie – w różnych terminach – są aresztowani i przebywają po kilkanaście dni w więzieniu. Areszt nie był długi, ale każdy dzień nie był pozbawiony dramaturgii, grozy i niepewności. Później dziadkowie przedzierają przez Mazowsze do Generalnej Guberni, do swojego najstarszego syna Antoniego, i spędzają okres okupacji pod Krakowem w majątku, którego był zarządcą – stwierdził autor opracowania.

Premierowe spotkanie promocyjne tomu pierwszego odbyło się 13 listopada 2019 roku w Kawiarni „Czytelnika” przy ul. Wiejskiej 12a w Warszawie. Po warszawskim wydarzeniu Rafał Skąpski spotkał się w 2019 roku z czytelnikami w Gdańsku-Wrzeszczu, Sopocie, Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie, Łodzi oraz w Katowicach. W roku 2020 cykl spotkań rozpoczął się w Nowym Sączu, następne były spotkania w Starym Sączu i w Łącku oraz w Poznaniu. Potem zawieszono organizowanie spotkań z powodu pandemii.

Po ukazaniu się drugiego tomu wspomnień zorganizowano premierowe spotkania w Gdyni, a potem w kawiarni „Czytelnika” w Warszawie. Następnie Rafał Skąpski spotkał się z czytelnikami na Warszawskich Targach Książki na stoisku „Czytelnika” , a potem prezentował oba tomy wspomnień w Płośnicy i Działdowie, czyli w rejonie, gdzie autorka z mężem przenieśli się w 1920 roku. Dalej były spotkania w Kętach, Krakowie, Starym Sączu, Piwnicznej, Łabowej, Muszynie, Krakowie, Krynicy i dwa w Warszawie, a potem jeszcze w Przasnyszu , Bydgoszczy, Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze, Gryfowie oraz Opolu i ponownie w Warszawie podczas Targów Książki Historycznej. Rok zakończył się spotkaniami w Nowym Sączu i w Łącku.

W tym roku cykl spotkań rozpoczyna się w środę 11 maja w Rabce – w Miejskiej Bibliotece Publicznej i w Uniwersytecie III Wieku, a następne odbędzie się 14 maja podczas 4. Sądeckich Targów Książki. Będzie je prowadzić Mariola Berdychowska, dyrektor organizacyjna Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Rafał Skąpski będzie podpisywał książki na stoisku „Czytelnika” podczas Targów Książki w Warszawie (26-29 maja), a 31 maja weźmie udział w spotkaniu promocyjnym zorganizowanym przez Bibliotekę Kórnicką w Poznaniu (prowadzenie prof. Waldemar Łazuga). Kolnej terminy to: 10 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej i 4 sierpnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej w Muszynie.

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. archiwum R. Skąpskiego