Poniedziałek, 15 listopada 2021
Kochają książki i lubią je drukować!

Tradycyjnie na jesieni redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” ogłasza wyniki rankingu najlepszych w Polsce drukarń dziełowych. Już po raz siedemnasty poprosiliśmy wydawców o ocenę współpracy z rodzimymi zakładami drukarskimi.

O tym, które miejsce w rankingu zajmuje drukarnia, decydują liczba oddanych głosów i punkty. Przyznają je wydawcy, oceniając współpracę z rodzimymi zakładami drukarskimi za pięć cech: jakość wykonywanej produkcji, terminowość realizowania zleceń, elastyczność na prośby i sugestie klienta, jakość kontaktów interpersonalnych oraz satysfakcja z zakresu świadczonych usług.

W tegorocznej edycji rankingu otrzymaliśmy 97 głosów oddanych na 22 drukarnie.

And the winner is…

W tegorocznej edycji rankingu pozycję lidera zajęła firma Totem – nowoczesna drukarnia cyfrowa zajmująca się drukiem książek i akcydensów (kalendarze książkowe, foldery, katalogi). „Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych”, „Kochamy książki. I lubimy je drukować. To nasza pasja” – tak się reklamują, najwyraźniej szczerze i skutecznie. Pierwsze miejsce to znaczący awans z dziewiątego miejsca w 2019 roku. W ubiegłym roku firma obchodziła dwa jubileusze: 25-lecia istnienia oraz 15-lecia obecności na rynku cyfrowej produkcji dziełowej. Specjalizuje się w niskich i średnich nakładach, można zamówić u nich każdy rodzaj oprawy i uszlachetnienia. Totem aktywnie promuje innowacyjne możliwości w zakresie uszlachetniania i realizuje kolejne edycje konkursu na projekt okładki książki uszlachetnionej w technologii 3D Touch, a jego laureaci otrzymują nagrody pieniężne. Drukarnia produkuje rocznie ponad 4 mln książek, współpracuje na stałe z kilkuset firmami wydawniczymi z Polski i Europy (60 proc. produkcji stanowi eksport).

Zakład z Inowrocławia debiutuje w naszym zestawieniu i mamy nadzieję, że zagości na dłużej, bo jak zapewnia jeden z wydawców: „Nie ma lepszej drukarni cyfrowej!”.

A inna wydawczyni precyzuje, dlaczego właśnie z tą drukarnią współpracuje: „Pracownicy drukarni prowadzą klienta za rękę, służą pomocą i radą, skutecznie doprowadzając projekt do końca. Współpraca profesjonalna. Druk godny polecenia o bardzo dobrej jakości i w konkurencyjnej cenie! Wysoka kultura osobista obsługi oraz empatia, z jaką traktują klienta, to dodatkowy atut drukarni Totem”.

Totem otrzymał najwyższe noty w każdej z pięciu kategorii. Skuteczność, czyli stosunek liczny zdobytych punktów do maksymalnych do zdobycia, wynosi 100 proc.

I jeszcze jeden atut, dla którego warto wybrać właśnie tę drukarnię – od lipca Totem korzysta wyłącznie z energii pozyskiwanej całkowicie ze źródeł odnawialnych.

Najlepsi w offsecie

Drugie miejsce w naszym rankingu zajęła w tym roku drukarnia Opolgraf. Jest to zarazem żółta koszulka lidera wśród polskich drukarń offsetowych. To już piąty raz, kiedy opolski zakład otrzymuje od nas srebrny medal. A aż siedem razy głosami wydawców zdobywał pierwsze miejsce i dyplom najlepszej drukarni w Polsce. Firma jest doceniana przez wydawców za komunikatywność, jakość i terminowość.

Drukarnia, która może pochwalić się 75-letnim doświadczeniem, specjalizuje się w  wydrukach książek w oprawie broszurowej, twardej, ze spiralą, czasopism czy akcydensów. Opolgraf świadczy również usługi w zakresie wydruków wielkoformatowych na każdym materiale.

Opolgraf ma bardzo duże zasługi w promocji czytelnictwa wśród Opolan – jest pomysłodawcą i inicjatorem Festiwalu Książki Opole. Wydarzenie doczekało się już piątej edycji i od 2016 roku pokazuje mieszkańcom miasta oraz przybyłym gościom, że warto czytać, pisać i tworzyć. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób, miało miejsce blisko 200 spotkań autorskich, a do Opola przyjechało ponad 300 oficyn wydawniczych. Wydawcy uczestniczący w targach książki oceniają wydarzenie bardzo pozytywnie i chętnie wracają do Opola.

Trzecie miejsce na podium należy do Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca S.A., która jest najdłużej działającą drukarnią dziełową w Polsce, drukującą książki od ponad 146 lat!

Drukarnia już raz zdobyła brąz w naszym rankingu – w 2015 roku.

Specyfika produkcyjna drukarni to przede wszystkim wysokiej jakości szyta oprawa twarda, oprawa broszurowa i oprawa zeszytowa drukowana, zarówno w tradycyjnej technologii druku offsetowego (arkuszowego i zwojowego), jak i w nowoczesnej technologii druku cyfrowego. Roczna produkcja obejmuje druk ponad 1 mln książek, w tym: wielobarwne albumy, beletrystyka, literatura popularnonaukowa, literatura edukacyjna, a także akcydensy. Oferowane są usługi systemowe – drukarnia zajmuje się przygotowaniem do druku, samym drukiem, oprawą introligatorską oraz magazynowaniem gotowych książek wraz z kompleksową logistyką.

Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca S.A. jest jednym z fundatorów utworzonej przed sześcioma laty Fundacji Akademia Książki. Jej celem jest m.in. współpraca przy realizowaniu wspólnych projektów wydawniczych, kulturalnych, dydaktycznych, naukowych oraz wychowywanie poprzez rozwijanie świadomości społecznej w zakresie wszelkich aspektów związanych ze współpracą wydawniczą.

Krakowska drukarnia cieszy się u wydawców pełnym zaufaniem – pod względem rzetelności wykonywanych usług, jak i jakości, a co za tym idzie i lojalnością. Z niektórymi współpraca trwa bowiem nieprzerwanie od wielu lat.

Top 10:

Co jest dla wydawcy ważne?

W ankietach poprosiliśmy także wydawców o to, by określili, co jest dla nich najważniejsze przy nawiązywaniu współpracy z drukarnią. Najwięcej wskazań niezmienne od lat jest na cenę, bo przecież „Czas to pieniądz!”.

Drugi – równie ważny czynnik – to jakość. Na trzecim miejscu wymieniana jest terminowość, kolejne miejsce zajmuje dotychczasowa historia współpracy, a ostatnie – elastyczność na prośby i sugestie.

Nasi ankietowani punktowali również elastyczne formy dostawy czy odpowiednie zabezpieczenia antybakteryjne. Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest też miła i pomocna obsługa.

Istotne dla klientów jest również profesjonalne podejście do zlecanych usług, doskonała znajomość potrzeb zamawiającego druk, niezawodność i zaangażowanie, wsparcie pracowników drukarni w sytuacjach problemowych, gdy zdarzą się błędy w plikach, a jeszcze lepiej, gdy po prostu wszystkim się zajmą. Tak jak w drukarni Druk-Serwis, w której „na większość moich trudnych pytań dostawałem taką oto odpowiedź od Pani Prezes i Panów Prezesów: Mariusz, daj pliki, o nic więcej się nie martw”.

Jakie z tego płyną wnioski? Nasza branża książkowa działa w oparciu o wzajemne zaufanie („zaufanie do
drukarni to duży komfort psychiczny”) i bliskie relacje, otwartą komunikację, pomoc i doradztwo – na najwyższe laury mogą liczyć ci, którzy dbają o te aspekty, a właściwie mają to we krwi.

Co jest dla Państwa najważniejsze przy nawiązywaniu współpracy z drukarnią (można zaznaczyć jedno lub kilka pól)?

Omówienie wyników rankingu znajdą Państwo w “Magazynie Literackim KSIĄŻKI” nr 10/21

Bardzo dziękujemy nieocenionym wydawcom za poświęcony czas i chęć podzielenia się opiniami.

Laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, znacznych zamówień i wyzwań!

zespół Magazynu Literackiego KSIĄŻKI

Podaj dalej