Piątek, 12 marca 2021
Wspomnienia Joanny Tarasiewicz

Joanna Tarasiewicz, wieloletnia redaktorka, która pracowała 14 lat w Państwowym Zakładzie Wydawnictw Lekarskich, a potem 15 w wydawnictwie Biblioteki Narodowej, wydała własnym sumptem wspomnienia zatytułowane „Potyczki i przyjaźnie z autorami”.

Książka zadedykowana „Młodym adeptom tego pięknego zawodu” jest zbiorem ciekawych opowieści i anegdot o wielu bardziej lub mniej znanych twórcach i wydawcach, z którymi spotkała się autorka w trakcie swojej pracy redaktorskiej.

„Przyjął mnie [w 1994 roku] do Biblioteki profesor Adam Manikowski. Był nim do 1997 r. Po nim nastał Jakub Zdzisław Lichański, ale był krótko, niecały rok. Jesienią 1998 r. dyrektorem został Michał Jagiełło, po wygranym konkursie. To była postać niezwykła, był już na emeryturze, gdy, niestety, zmarł nagle 1 lutego 2016 r. w swym ukochanym Zakopanem i tam spoczywa na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej”, wspominała autorka swoich dyrektorów w Bibliotece Narodowej.

I dodała o Michale Jagielle: „Po wielu latach pracy dostąpiłam zaszczytu mówienia mu po imieniu”, a także: „po przyjściu Michała roboty miałam ponad miarę – okolicznościowe wystawy, Salony Pisarzy, Salon Wydawców i Salon Księgarzy. Zainicjował cykl wystaw ‘Nasi sąsiedzi – nowe spojrzenie’. Trzeba było do wszystkiego przygotować foldery, plakaty, zaproszenia. Co roku wychodził kalendarz. Dla mnie to był najlepszy redaktorski czas”.

Wspomnienia wzbogacone są o bardzo liczne przypisy, w których autorka z redaktorską dokładnością przytacza biogramy osób, o których pisze we wspomnieniach – od Andrzeja Tomaszewskiego, wielkiego mistrza typografii, po zmarłą w 2015 roku przyjaciółkę autorki Joannę Brańską, wieloletnią pracownicę Zakładu Zbiorów Ikonograficznych Biblioteki Narodowej, która była też prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polska-Izrael.

Kolorytu książce dodają końcowe rozdziały. Pierwszy zatytułowany jest „W moim obiektywie” i obejmuje szereg portretów fotograficznych znanych postaci, z perfekcyjnym portretem Janusza Gajosa na czele, wykonanym podczas Warszawskich Targów Książki w maju 2014 roku. Drugi – „Pędzlem po płótnie” – obejmuje reprodukcje prac malarskich autorki, co potwierdza jej wielostronny talent i wrażliwość artystyczną.

Jak przystało na pracę wzorowej redaktorki, na końcu zamieszczono indeks osobowy, liczący ponad 150 nazwisk!

– Otrzymuję bardzo dużo sympatycznych głosów od osób, do których już dotarła moja książka. Sprawia mi to wielka przyjemność – powiedziała autorka Bibliotece Analiz i zapowiedziała opublikowanie kolejnej książki, tym razem o podróżach – po Polsce i świecie. Jest w trakcie jej pisania, zaczęła od wspomnień o Zakopanem.

Podaj dalej
Autor: (pd)