Wtorek, 25 stycznia 2022

143 książki nadesłano do tegorocznej 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – poinformowali organizatorzy.

W kwietniu jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej ogłosi nominacje, czyli tytuły 10 najlepszych reportaży 2021 roku. Spośród nich wybrana zostanie finałowa piątka oraz zwycięzca/ zwyciężczyni konkursu.

W jury zasiadają także: Wojciech Jagielski, reportażysta i wieloletni korespondent wojenny, Taciana Niadbaj, białoruska poetka i tłumaczka, która stała na czele zdelegalizowanego przez Łukaszenkę Pen Clubu na Białorusi, William R. Brand, tłumacz i pierwszy agent literacki Kapuścińskiego, oraz dziennikarka i redaktorka Elżbieta Sawicka, wieloletnia szefowa działu kultury “Rzeczpospolitej”. Sekretarzynią jest Maria Krawczyk, redaktorka i psychoterapeutka.

Szczegółowe statystyki:
42 wydawnictwa
1 książka wydana nakładem własnym
104 książki napisane po polsku
39 książek przetłumaczonych
przekłady z dziewięciu języków: angielski (26 książek), hiszpański (3), szwedzki (3), norweski (2), portugalski (1), włoski (1), niemiecki (1), słowacki (1), niderlandzki (1).

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest przyznawana najlepszym książkom reporterskim, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty, poety, który w stolicy mieszkał przez większość swego życia, i jest też jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ustanowiona i ufundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem Nagrody jest „Gazeta Wyborcza”, a partnerem Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.

 

Podaj dalej
Autor: ET