Poniedziałek, 21 listopada 2022

Akcja promująca czytelnictwo Czytaj PL, dzięki której  można czytać i słuchać za darmo przez cały listopad 18 e-booków i audiobooków jest już na półmetku i – jak informują organizatorzy – bije kolejny rekord popularności.

Dotychczas publikacje pobrano już prawie 60 tys. razy.

– Ogromnie cieszy nas tak duże zainteresowanie akcją Czytaj PL! W ramach programu Kraków Literatury UNESCO chcemy promować czytelnictwo szeroko, pokazując bogatą i zróżnicowaną ofertę dla odbiorców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF współorganizującego akcję Czytaj PL. – Świadomość, że po e-booki i audiobooki sięga tak wiele osób, zwłaszcza młodych, daje nam satysfakcję i motywację do dalszej pracy. Razem chcemy obalać mit, że czytelnictwo jest w permanentnym kryzysie – dodaje.

– Tegoroczne wydanie Czytaj PL obfituje w niespodzianki. W ręce czytelników oddaliśmy o 50 proc. więcej e-booków i audiobooków niż w poprzednich edycjach. Po raz pierwszy do akcji dodaliśmy bibliotekę z literaturą młodzieżową i warto wspomnieć, że to właśnie te książki cieszą się największą popularnością – mówi Paweł Polański z Księgarni Woblink.com, współorganizator akcji Czytaj PL.

W tym roku każdy uczestnik akcji Czytaj PL może zostać jej ambasadorem lub ambasadorką w swojej okolicy. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do czytelniczej sztafety, pobrać plakat promujący akcję i zaprezentować go w atrakcyjny sposób. Dzięki temu można włączyć się w największą w Polsce akcję promującą czytelnictwo, ale również wygrać czytniki od PocketBook, partnera Czytaj PL. Plakaty do pobrania i szczegóły konkursu dostępne są na stronie: akcja.czytajpl.pl.

– Zaangażowanie czytelników, a zwłaszcza tych młodych, do których kierujemy formułę akcji „Upoluj swoją książkę”, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Rosnąca popularność akcji jest dowodem na to, że spędzanie wolnego czasu przy książce wcale nie odchodzi do lamusa – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki, organizator akcji „Upoluj swoją książkę”.

– Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i komunikacji w social mediach, z których najczęściej korzysta młodzież, udało nam się efektywnie dotrzeć z akcją Czytaj PL do nowych czytelników. Nie byłoby to możliwe bez wydawców, dzięki którym proponujemy znakomite, bestsellerowe książki – dodaje.

Książki dostępne w 8. edycji Czytaj PL

W głównej bibliotece akcji Czytaj PL znajdują się:

  1. Kirke, Madeline Miller, tłum. Paweł Korombel, Wydawnictwo Albatros
  2. Samosiejki, Dominika Słowik, Wydawnictwo Literackie
  3. Apartament, Izabela Janiszewska, Wydawnictwo Czwarta Strona
  4. Mortalista, Max Czornyj, Wydawnictwo Filia
  5. Chąśba, Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński Media
  6. Demonomachia, Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
  7. The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Mateusz Baka, Wydawnictwo Otwarte
  8. Wrony, Petra Dvorakova, tłum. Mirosław Śmigielski, Wydawnictwo Stara Szkoła
  9. Liczby nie kłamią, Vaclav Smil, tłum. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis
  10. Plac Senacki 6 PM, Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
  11. Wiek paradoksów, Natalia Hatalska, Wydawnictwo Znak
  12. Gra w rasy, Przemysław Wielgosz, Wydawnictwo Karakter

Biblioteka dla młodzieży, udostępniona w ramach akcji Upoluj swoją książkę, obejmuje:

  1. Cały ten czas, Hania Czaban, Wydawnictwo We need YA
  2. Stan splątania, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
  3. Lore, Alexandra Bracken, tłum. Michał Zacharzewski, Wydawnictwo Jaguar
  4. Siostra gwiazd, Marah Woolf, tłum. Ewa Spirydowicz, Wydawnictwo Jaguar
  5. Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Katarzyna Zyskowska, Wydawnictwo Znak Literanova
  6. Jak to wyjaśnić? Kacper Pitala, Wydawnictwo Otwarte

 

Do budowania czytelniczej formy razem z Czytaj PL organizatorzy zachęcają w internetowych serwisach literackich, na Facebooku, Instagramie oraz TikToku. Akcja obecna jest nie tylko w świecie wirtualnym, ale i w przestrzeni miejskiej dzięki zaangażowaniu miast partnerskich.

W ramach akcji Upoluj swoją książkę ponownie ambasadorami i ambasadorkami czytelnictwa stali się uczniowie i uczennice szkół średnich w całej Polsce.

Aby dołączyć do Czytaj PL, należy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Po zeskanowaniu kodu można cieszyć się bezpłatnymi e-bookami i audiobookami z listy 18 dostępnych tytułów. Każdy uczestnik może mieć na swojej czytelniczej półce jedną książkę z biblioteki Czytaj PL i jedną z Upoluj swoją książkę, a po ich przeczytaniu wypożyczyć kolejne.

 

Organizatorzy i Partnerzy:

Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Księgarnia Woblink.com

Partner strategiczny: Instytut Książki

Patron medialny: Niestatystyczny.pl

Partnerzy akcji: 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, PocketBook

Wydawcy: Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Insignis, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Stara Szkoła, Wydawnictwo We Need YA, Wydawnictwo Znak

Miasta partnerskie akcji to m. in.: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Częstochowa, Gdynia, Katowice, Kielce, Legnica, Lublin, Łódź, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Warszawa, Wrocław, Zamość.

W akcję włączyły się również miasta zagraniczne: Bratysława, Bruksela, Nowy Jork, Praga, Sofia, a także Miasta Literatury UNESCO: Dunedin, Edynburg, Heidelberg, Kuhmo, Lwów, Manchester, Nottingham, Reykjavík, Wilno.

Podaj dalej
Autor: ET