Miasto Zabrze wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Jerzego Fusieckiego zorganizowało pionierską konferencję „Na zdrowie… Czytaj!”, skierowaną do władz lokalnych z całego Śląska oraz osób w miastach i miejscowościach odpowiedzialnych za zdrowie, kulturę, oświatę i sprawy społeczne. Istotą konferencji był pozytywny wpływ czytania na zdrowie człowieka.
Konferencja odbyła się 13 listopada w Śląskim Centrum Chorób Serca. Była wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze odbywała się w auli imienia profesora Zbigniewa Religi. Po drugie – uczestnikami byli przedstawiciele władz z województwa śląskiego, którzy mogli poznać jak ważną rolę w rozwoju społeczności lokalnej odgrywa czytanie, książka i biblioteka. Po trzecie – wyjątkowi byli prelegenci, wśród których znaleźli się: Michał Rydzewski – zastępca dyrektora NCK, Grzegorz Majerowicz – członek zarządu Fundacji Powszechnego Czytania, profesor Marek Kaczmarzyk – biolog i neurodydaktyk z Uniwersytetu Śląskiego, dr Wanda Matras-Mastalerz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu oraz kierownik zespołu ds. badań nad książką w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz prof. dr habilitowana Jagoda Cieszyńska-Rożek – logopeda i psycholog, na co dzień pracująca w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. I na koniec, po czwarte – po raz kolejny MBP Zabrze udowodniła, jak ważne jest działanie na wielu płaszczyznach.
Zaszczyt otwarcia konferencji przypadł wiceprezydentowi Miasta Zabrze – Tomaszowi Olichwerowi, który wielokrotnie podkreślił, że tego typu działania pozytywnie wpływają na rozwój miasta.
Czytanie jest nie tylko dobrą rozrywką, ale również ma decydujący wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz pomaga radzić sobie z życiem. O tym przekonywali prelegenci na konferencji.
Michał Rydzewski z Narodowego Centrum Kultury przybliżył kluczową rolę instytucji w dofinansowywaniu projektów, które, oprócz promowania czytelnictwa, służą także budowaniu społeczności i współpracy międzyludzkiej na wielu płaszczyznach.
Przedstawiciel Fundacji Powszechnego Czytania – Grzegorz Majerowicz – przybliżył działalność fundacji, pokazując, jak ważne jest współdziałanie samorządów i bibliotek oraz jak wiele dobrego może wyniknąć, kiedy kładzie się nacisk na to, by społeczeństwo czytało.
Profesor z Uniwersytetu Śląskiego Marek Kaczmarzyk mówił o neurologii i empatii, czyli o tym, jak książki uczą umiejętności poznawania ludzkich uczuć, nastrojów i przekazów oraz jak czytanie rozwija nasz mózg.
Następnie głos zabrała dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, która przedstawiła realizowany na świecie program Książek na receptę oraz poprzez przykładowe tytuły książek omówiła, jak pracując z nimi można rozmawiać o problemach i emocjach, zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi.
Na zakończenie wystąpiła profesor Jagoda Cieszyńska-Rożek, która zaprezentowała na przykładzie swoich doświadczeń, jak na dziecięcy mózg wpływa czytanie i jego nauka, podkreślając przy tym, że warto taką pracę podjąć jak najwcześniej.
Wiedza przekazana podczas konferencji porównana została do nasion, z których może wyrosnąć coś pięknego i pożytecznego dla społeczeństwa. Mamy nadzieję, że tak się właśnie stanie się i przedstawiciele lokalnych władz, obecni na konferencji, uświadomią sobie jak ważną rolę w ich miastach odgrywają właśnie biblioteki.
Dodajmy jeszcze, że czytanie książek to nie tylko przyjemność i sposób na rozwój intelektualny, ale także działalność, która może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Badania pokazują, że już sześć minut czytania może obniżyć ciśnienie krwi i poziom hormonu stresu o 68 proc. Regularne zanurzanie się w literaturze wzmacnia pamięć, chroni przed chorobą Alzheimera i spowalnia proces starzenia się mózgu. Co więcej, czytanie może nawet wydłużyć życie o dwa lata! To fascynujące, jak coś tak prostego jak czytanie może przynieść tak wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu. Warto więc znaleźć chwilę na lekturę, aby nie tylko wzbogacić swoje doświadczenia, ale i zadbać o zdrowie.
Konferencja „Na zdrowie… Czytaj!” została zrealizowana w ramach projektu „Na zdrowie… Czytaj!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.