Wtorek, 24 maja 2022

Posłowie Urszula Augustyn, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Rajmund Miller i Marek Hok zwrócili się do ministra finansów i ministra kultury i dziedzictwa narodowego z pytaniem o zerową stawkę VAT na książki. Zapytano o to, kiedy rząd zamierza przygotować projekt zmian w zakresie zastosowania obniżonej stawki VAT na książki? I od kiedy mogłaby taka obniżona (zerowa) stawka obowiązywać?

“Dwuletni okres pandemii przyczynił się do poważnych kłopotów finansowych polskich wydawców książek, czasopism i e-booków. Spada poziom czytelnictwa (pomimo wielu programów pomocowych i finansowych) i dostępności książek drukowanych dla polskich czytelników ze względu na ich ceny (związane raz przez pandemię, dwa przez wysoki koszt papieru)” – napisano w interpelacji nr 33009.

Odpowiedzi na interpelację udzielił Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Jak wskazał, “Wydawnictwa książkowe (drukowane, na innych nośnikach fizycznych, np. taśmy, dyski itd. oraz dostarczane drogą elektroniczną – tzw. e-booki) opodatkowane są najniższą możliwą do niedawna stawką VAT w wysokości 5 proc. Wydawnictwa prasowe z kolei zasadniczo korzystają z obniżonej stawki VAT w wysokości 8 proc.”.

Jak wyjaśnił, “w resorcie finansów trwają obecnie analizy dotyczące m.in. zakresu zmian, korzyści dla poszczególnych uczestników rynku oraz potencjalnych skutków finansowych dla strony dochodowej i wydatkowej budżetu państwa”.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Pixabay