Czwartek, 8 sierpnia 2024

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że biblioteki z całego kraju, działające jako samorządowe instytucje kultury, mogą składać wnioski w ramach Inwestycji B1.1.4 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej”.

Zmianie uległ regulamin, który do tej pory przewidywał wsparcie tylko dla bibliotek w miastach o liczbie mieszkańców od 100 do 200 tys.

O wsparcie mogą ubiegać się także wszystkie domy kultury. Nabór trwa do wyczerpania alokacji lub osiągnięcia wskaźników.

Założeniem programu jest poprawa efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej oraz zastąpienie wysokoemisyjnych źródeł ciepła bardziej ekologicznymi alternatywami. Wpierane są przedsięwzięcia zakładające  kompleksową modernizację energetyczną biblioteki  domów kultury.

Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego podmiotu – biblioteki lub domu kultury – to aż 5 mln zł. W ramach inwestycji pokrywane są koszty kwalifikowalne, takie jak roboty budowlane i nadzór inwestorski, zgodnie z wynikami audytu energetycznego (wydatki netto – bez VAT).

Do składania wniosków uprawnione są:

  • jednostki samorządu terytorialnego, wnioskujące w imieniu instytucji kultury (bibliotek i domów kultury);
  • biblioteki i domy kultury, działające jako samorządowe instytucje kultury.

Wniosek składa się w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST 2021) przy użyciu aplikacji WOD2021. Aplikacja jest dostępna pod adresem: https://wod.cst2021.gov.pl/.

Przed przystąpieniem do składania wniosku wymagane jest sporządzenie audytu energetycznego.

Podstawowym warunkiem otrzymania dofinansowania jest wykazanie redukcji zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30 proc.

Jednym z obowiązkowych załączników do wniosku jest pozwolenie na budowę (jeśli decyzja jest wymagana dla zakresu przedsięwzięcia) lub zgłoszenie budowy. Brak decyzji będzie skutkował negatywnym wynikiem oceny przedsięwzięcia. Decyzja o pozwoleniu na budowę powinna być ostateczna najpóźniej w dniu złożenia wniosku o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. W przypadku, gdy do realizacji wnioskowanej inwestycji nie są wymagane powyższe decyzje administracyjne, należy odpowiednio to uzasadnić oraz podać podstawę prawną wskazującą brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Koszt VAT i wydatki związane z działaniami informacyjno-promocyjnymi oraz wydatki na zarządzanie są wydatkami niekwalifikowalnymi.

Niedozwolone jest finansowanie zakresu prac zakładanych w ramach realizacji przedsięwzięcia z Inwestycji B1.1.4 KPO, na które wnioskodawca otrzymał już dofinansowanie w ramach innych środków UE, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 lub w ramach innych dotacji z krajowych środków publicznych.

Wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie dla więcej niż jednego budynku instytucji kultury, ale maksymalna kwota wsparcia (5 mln zł) przypada na jeden wniosek, niezależnie od ilości zgłoszonych w tym wniosku budynków.

Regulamin ze szczegółowymi informacjami znajduje się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/kultura/wzmocnienie-efektywnosci-energetycznej-obiektow-lokalnej-aktywnosci-spolecznej.

Podaj dalej