Poniedziałek, 18 stycznia 2021
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

15 stycznia na stanowisko dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie został powołany Robert Zydel. Jego kadencja ma trwać 5 lat. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Muzeum, Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli organizatora, stowarzyszeń branżowych i przedstawicieli MKiDN dokonała wyboru jednogłośnie. Zarząd Województwa Mazowieckiego przyjął informację o wyniku konkursu i zaakceptował kandydaturę.

Robert Zydel jest absolwentem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Przez wiele lat prowadził laboratoria i zajęcia związane z praktycznym zastosowaniem narzędzi etnograficznych w badaniach marketingowych. Był Consumer Insight Directorem w agencji kreatywnej Saatchi&Saatchi. W latach 2014-2019 zarządzał Biurem Marketingu Miasta w samorządzie warszawskim. Jest członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.

Jednocześnie Tadeusz Zając, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum, ustępuje ze stanowiska. Podczas jego kadencji Muzeum otworzyło dziewięć wystaw, zorganizowało wiele wydarzeń i projektów w formule on-line, a także sfinalizowano unijną inwestycję o wartości ponad 10 mln zł., której zwieńczeniem było otwarcie nowej wystawy stałej prezentującej bogate zbiory afrykańskie i azjatyckie.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie posiada ponad 350 tys. muzealiów prezentujących dziedzictwo kulturowe z całego świata. Na realizację w 2021 roku czekają kolejne działania – wystawy, badania oraz inwestycje, m.in. związane z digitalizacją.

– Mam nadzieję, że wraz z zespołem, będę mógł pokazać w zajmujący sposób bogactwo obiektów i archiwaliów Muzeum. Chciałbym, aby adres Kredytowa 1 stał się rozpoznawalny dla mieszkańców i mieszkanek Mazowsza i Polski – stwierdził dyrektor Robert Zydel. Żywię nadzieję, że Muzeum stanie się przestrzenią twórczą dla osób związanych z etnografią i antropologią kulturową, ale także otwartym miejscem debaty – dodał.

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie istnieje od 1888 roku. Jest najstarszym i największym muzeum etnograficznym w Polsce i jest przestrzenią, w której dorobek kultury światowej spotyka się z indywidualną wrażliwością, stając się inspiracją do odkrywania piękna tkwiącego w różnorodności. W nowocześnie urządzonych wnętrzach prezentujemy wystawy stałe i czasowe o interdyscyplinarnym charakterze i zróżnicowanej tematyce. Autonomiczną strukturą instytucji jest poświęcone najmłodszym Muzeum dla Dzieci, w którym można wszystkiego dotknąć. Misją Muzeum jest kolekcjonowanie różnorodności i bogactwa kultur całego świata oraz prezentowanie ich wartości jako dobra ogólnonarodowego, tym samym przyczyniając się do rozwoju społeczeństwa otwartego.

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. Państwowe Muzeum Etnograficzne
Źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne