Wtorek, 8 czerwca 2021
W ramach obchodów ustanowiono m.in. nagrodę dla księgarń i nagrodę młodych krytyków

W Chorwacji trwa Rok Czytania, ustanowiony przez rząd tego kraju. Głównym celem inicjatywy realizowanej przez Ministerstwo Kultury i Mediów jest rozwijanie kultury czytelniczej, popularyzacja czytania dla przyjemności i ze zrozumieniem oraz promowanie wysokiej jakości literatury (chorwackiej i międzynarodowej). “Czytanie przyczynia się do rozwoju społeczeństwa, a z kolei społeczeństwo musi mieć możliwość rozwijania nawyków czytelniczych” – podkreślono.

“W dobie pandemii i zmniejszonych możliwości organizowania i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych – w tradycyjny sposób – jednym z działań kulturalnych, na które można by poświęcić więcej uwagi i czasu, jest właśnie czytanie. W trakcie Roku Czytelnictwa do jego afirmacji przyczynią się liczne działania – od nowo ustanowionych nagród (dla najlepszych księgarń czy nagrody młodych krytyków literackich) i organizacji międzynarodowej konferencji, po deklaracje ambasadorów czytelnictwa. Co więcej, bieżące działania Ministerstwa Kultury i Mediów oraz innych interesariuszy związanych z książką i czytelnictwem zyskają dodatkową widoczność dzięki ogólnopolskiej kampanii medialnej” – czytamy w informacji.

Wydarzeniu towarzyszą takie inicjatywy jak:

  • Urodzony do czytania – narodowy projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym realizowany we współpracy z pediatrami (każde dziecko otrzymuje cztery ilustrowane książeczki chorwackich autorów i ilustratorów)
  • Nagroda dla najlepszych księgarń w Chorwacji. Nagrody pieniężne zostaną przyznane w trzech kategoriach: dla najlepszej niezależnej księgarni, dla najlepszego antykwariatu oraz dla najlepszej księgarni sieciowej. W każdej kategorii pierwsza (30 tys. kun, ok. 18 tys. zł), druga (20 tys kun, ok. 12 tys. zł) i trzecia (10 tys. kun, ok. 6 tys. zł) nagroda zostanie przyznana księgarniom i antykwariatom poza Zagrzebiem, a jedna nagroda w każdej kategorii najlepszym księgarniom i antykwariatom w Zagrzebiu w wysokości 20 tys. kun.
  • Nagroda za najlepsze zwiastuny książkowe wykonane przez dzieci w wieku szkolnym
  • Nagroda młodych krytyków (dzieci szkół średnich)
  • Ogłoszenie „Dni czytania” i „Ambasadorów czytania” – dla wszystkich pokoleń
  • Organizacja międzynarodowej konferencji na temat promocji czytelnictwa (październik).

Jak podkreślono, ważna jest również międzynarodowa współpraca kulturalna, zapoznająca chorwackich czytelników z międzynarodowymi tendencjami literackimi. Ministerstwo wspiera promocję literatury chorwackiej, finansując tłumaczenia najważniejszych dzieł. Zapewnia również rezydencje dla autorów i tłumaczy, a także prezentację na największych festiwalach i targach książki.

Główni partnerzy to: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Turystyki i Sportu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także biblioteki (ponad 2000 różnych programów zachęcających do czytania przez cały rok) i wiele innych instytucji publicznych (muzea, szkoły), stowarzyszenia chorwackich pisarzy i tłumaczy literackich, chorwacki PEN Club, Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy przy Chorwackiej Izbie Gospodarczej, organizacje pozarządowe z dziedziny kultury (nie tylko związane z książką), Telewizja chorwacka i inni partnerzy medialni oraz władze lokalne i rady turystyczne.

Rok Czytania 2021 realizowany jest zgodnie z Narodową Stategią Promocji Czytelnictwa 2017 – 2022.

Podaj dalej
Autor: ET