środa, 15 maja 2024

Co łączy świętą Rozalię, patronkę Palermo, z trucicielką Giovanną Bonanno? W jaki sposób Franca Viola wpłynęła na codzienne życie Włoszek? Dlaczego białe prześcieradła osłabiły mafię?

Wydawnictwo Bo.wiem zaprasza na spotkanie, podczas którego uczestnicy przyjrzą się złożonemu, wielobarwnemu portretowi Sycylijek i przekonają się, że kobiety Sycylii to nie tylko odziane w czerń, oddane mężczyznom żony, matki i córki, ale również bezkompromisowe aktywistki, utalentowane pisarki, sprytne przemytniczki, a także bezwzględne trucicielki.

W rozmowie o kobietach, które biorą los w swoje ręce, udział wezmą Adam Szaja z portalu Smak Książki oraz Agata Pachucy z Gazzetta Italia.

Spotkanie odbędzie się 25 maja o godzinie 16.00 w sali Kijów w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

O książce
Pierwsze i ostatnie, czczone i znienawidzone, święte i czarownice

Utrwalony przez literaturę i kino obraz Sycylijki przywodzi na myśl kobietę ubraną na czarno, zdystansowaną i całkowicie oddaną mężczyźnie – jako wierna żona, matka lub córka. Prawdziwa twarz sycylijskiej kobiety wymyka się jednak temu stereotypowi.

Gaetano Savatteri, przyglądając się przez lata marginalizowanym i niesłyszanym mieszkankom wyspy, oddaje im głos. Przybliża biografie prawdziwych oraz fikcyjnych Sycylijek i jak z rozsypanych puzzli układa ich wielobarwny portret. Od św. Rozalii, patronki Palermo, po Francę Violę, będącą symbolem emancypacji kobiet. Od Giuliany Saladino, dziennikarki i polityczki, po Giovannę Bonanno, trucicielkę nazwaną „octową staruszką”. Portretując je, pokazuje ich niezależność, determinację, a także odwagę. To kobiety, które potrafią przeciwstawić się mafii, a niekiedy przetrwać w jej strukturach, walczyć o specyficznie rozumianą sprawiedliwość i zmieniać krzywdzące je zwyczaje.

Przeplatając historię ze współczesnością, Savatteri nakreśla kulturowy i społeczny portret wyspy. Sycylijki to literacka opowieść o kobietach, które chcą odmienić swój los, ukazująca ich wielowymiarowość i siłę.

Patronat: Gazzetta Italia, Instytut Kultury Włoskiej w Krakowie, Magazyn Lente

Gaetano Savatteri – włoski dziennikarz i pisarz urodzony w 1964 roku w Mediolanie. Mieszka i pracuje w Rzymie, ale dorastał na Sycylii. W 2005 roku ukazał się jego esej I siciliani [Sycylijczycy]. Jest także autorem takich powieści jak Gli uomini che non si voltano (2006), La fabbrica delle stelle (2016), La congiura dei loquaci (2017), Il delitto di Kolymbetra (2018), Il lusso della giovanizza (2020) czy Quattro indagini a Màkari (2021).

Podaj dalej